„Nehod je prakticky pořád stejně, v poslední době jejich počet dokonce spíše klesá,“ říká nadporučík Pavel Kaiser, vedoucí skupiny dopravních nehod chomutovské policie. Za první čtvrtletí letošního roku se na Chomutovsku stalo přes čtyři sta havárií, při nichž zemřeli tři lidé a pět utrpělo těžká zranění.
Situace v dopravě se prakticky nemění. Za loňský rok zahynulo na místních silnicích třináct osob, což bylo o tři více než předcházejícího roku. Naopak před dvěma lety bylo o osm obětí více. Kromě tragických úmrtí dochází i k materiálním škodách, které se počítají na desítky milionů. Jen za první tři měsíce letošního roku vyšplhala hodnota zničeného majetku na patnáct milionů korun.


Nebezpečná místa


Na jaká místa by si řidiči měli dát pozor? Dlouhodobě nejnebezpečnější je hlavní silnice z Chomutova do Prahy. Auta po ní jezdí velmi rychle a následky kolizí bývají tragické. Takzvaná sedmička ovšem není nebezpečná pouze při cestě do hlavního města, její úseky patří mezi riziková místa i ve městě.
„Mezi místa se zvýšeným počtem nehod patří úsek od křižovatky ulic Beethovenova a Pražská až ke kruhovému objezdu u zimního stadionu,“ uvádí policista Kaiser. Zde však zvýšená pravděpodobnost kolize nekončí. I po zdárném projetí objezdu musejí řidiči dávat pozor. „Na silnici mezi zimním stadionem a kinem Oko se za loňský rok stalo dvatřicet nehod,“ popisuje situaci Kaiser. Rizikový je tak téměř celý průjezd městem po hlavní silnici.
Policisté označují za místa se zvýšeným počtem nehod taková, kde se za rok stane více než deset bouraček. Sem se řadí úsek třináctky od ulice Potoční až k obchodnímu domu Globus. U hypermarketu začíná i další bolavé místo chomutovských řidičů. „Od Globusu až k přejezdu na Vejprty, k ulici V Alejích, bylo loni taktéž dvaatřicet nehod,“ přibližuje Kaiser.


Zmíněné nebezpečné úseky kopírují regionální čísla. Nejčastěji se havaruje na silnicích první třídy, nejméně pak na vozovkách druhé třídy. Za většinu nehod nesou vinu řidiči, jezdí příliš rychle nebo nepřiměřeným způsobem jízdy. Někteří sedají za volant opilí nebo pod vlivem drog. Riskující šoféry neodrazuje ani bodový systém a vysoké pokuty. Podle policejních čísel byly za první tři letošní měsíce uděleny pokuty ve výši tři sta osmdesáti tisíc korun.


Mapa nebezpečných silnic


Ústřední automotoklub (ÚAMK) zveřejnil mapu, která všechny významné silniční tahy v zemi hodnotí z hlediska rizikovosti.
Z průzkumu vyplynulo, že dálnice jsou překvapivě poměrně bezpečné, naopak největší smrtelné nebezpečí hrozí na silnicích I. třídy.
Policie si mapu pochvaluje.

„Zveřejnění rizikových úseků může mít na řidiče vliv, aby si uvědomili, že si za volantem musí dávat pozor,“ uvedl Josef Tesařík z policejního prezidia.
Na Chomutovsku je podle této mapy doslova „silnicí smrti“ trasa z Chomutova do Klášterce a potom dále Okounova. Podle statistik tu počet smrtelných a vážných nehod vychází na 2,3 na jeden kilometr.


ÚAMK se chystá na další podobný projekt. Všechny silnice chce ohodnotit hvězdičkami jako je tomu u hotelů nebo restaurací. Nejlepší silnice budou mít čtyři hvězdičky. Na jejich udílení bude mít vliv zhruba třicet věcí. „Třeba šířka krajnice, blízkost stromů nebo umístění billboardů,“ sdělil Miroslav Fiřt z ÚAMK. Mapa ale bude hotová až za několik let.

S přispěním deníku Šíp