Bez práce je v současnosti přes pět tisíc osm set lidí, kteří jsou úředně evidováni. Je to o čtyři sta méně než v minulém měsíci. V květnu tak nezaměstnanost poklesla o půl procenta. Na začátku roku bylo na Chomutovsku bez práce deset procent lidí, jejich počet postupně klesal až na dnešní hranici.
Dobré zprávy
„Trendy na lokálním trhu práce za prvních pět měsíců letošního roku lze hodnotit pozitivně. Docházelo ke snižování rozdílu mezi nabídkou a poptávkou, ve zbývajících dvou měsících bylo možné pozorovat oživení trhu práce,“ analyzuje situaci Zdeněk Hejna, vedoucí odboru trhu práce Úřadu práce v Chomutově. Pokles zaregistrovali i v agentuře zprostředkovávající zaměstnání. „V současné době se chodí registrovat méně uchazečů o práci,“ potvrzuje personalistka Lenka Kubalová z chomutovské personální agentury JOB spectrum.
Chomutovský úřad práce nabízí největší počet volných míst v kraji. Firmy a podnikatelé shánějí téměř patnáct set zaměstnanců. Na jedno volné pracovní místa tak vycházejí čtyři uchazeči o zaměstnání.
Práce v zónách
Velký počet pracovních míst nabízí Chomutovákům průmyslové zóny, které se staví v okolí měst. „Významně největší počty umístěných uchazečů o zaměstnání se vztahují k firmám zpracovatelského průmyslu,“ uvádí Hejna. Konkrétně mezi ně patří například Parker, Jeyes, IPS Alpha nebo Intier Automotive. Podle Hejny jsou stávající zaměstnavatelé podstatnější než nové závody nebo sezónní zaměstnavatelé. Mezi další důvody patří obecně dobrá situace českého hospodářství i to, že nepřicházejí silné populační ročníky.
Chybí kvalifikovaní pracovníci
Firmy mají se sháněním zaměstnanců někdy problémy.
„Ze zkušeností mohu říci, že firmy obtížně shánějí zaměstnance s technickým vzděláním a znalostí angličtiny a v poslední době také řemeslníky jako například svářeče, skladníky, elektrikáře, zámečníky,“ popisuje Kubalová z personální agentury.
Nezaměstnaní jsou a budou
Přes velký počet volných pracovních míst je stále hodně lidí bez práce. Často se jedná o dlouhodobě nezaměstnané, nebo takové, kteří mají znevýhodněni na trhu práce. „Hůře jsou zaměstnatelné matky s malými dětmi, protože v mnoha výrobních společnostech se pracuje na směny a většinou to časově nezvládají. Například nemohou v šest hodin na ranní, protože školky otvírají až o hodinu později. Dále jsou hůře zaměstnatelní lidé se základním vzděláním. Na druhou stranu se ale stává, že i v případě nabídky zaměstnání s velmi nízkými požadavky je zájem ze strany nezaměstnaných o tuto práci velmi malý,“ popisuje situaci Lenka Kubalová.
Stále na špici
Do budoucna by se nezaměstnanost měla dále snižovat. „Do konce roku lze očekávat ještě další snižování nezaměstnanosti Předpokládáme, že počty se budou zmenšovat až do listopadu, v prosinci dojde k určitému nárůstu,“ charakterizuje pravděpodobný vývoj Hejna.
Region stále patří mezi ty s nejvyšším počtem nezaměstnaných. Chomutovsko patří k lepší polovině Ústeckého kraje. V Mostě je nezaměstnaných přes dvanáct procent, Ústí nad Labem a Teplice evidují přes desetinu lidí bez zaměstnání. Celorepublikově se nezaměstnanost pohybuje okolo pěti procent, což je nejméně od roku 1997.