Ani na konci roku by se podle něj neměla míra nezaměstnanosti výrazně zvyšovat, analýza odborníků odhaduje v regionu v příznivější variantě míru nezaměstnanosti 10,2 procenta. Vývoj na trhu práce je pozitivní už delší dobu, meziročně ubylo z evidence 2519 klientů, míra nezaměstnanosti klesla o tři procentní body.
“Vzhledem k říjnovému výraznému poklesu počtu nezaměstnaných a skutečnosti, že žádný zaměstnavatel neavizuje výraznější propouštění, se nejspíš podaří i na konci roku udržet míru nezaměstnanosti těsně pod deseti procenty,“ uvedl Hejna.
Upozornil, že problémem už je nyní nedostatek kvalifikovaných pracovníků. „Řešením budou stále více rekvalifikační kurzy zaměřené na potřeby zaměstnavatelů. V případě záměru vybudovat závod v regionu by se proto firmy měly obracet na úřady práce se svými požadavky minimálně půl roku předem, abychom stihli lidi v požadovaných profesích vyškolit,“ doplnil.
Absolutní počet uchazečů, mezi něž patří i nemocní nebo ženy na mateřské, se na Chomutovsku v říjnu meziměsíčně snížil o 386 na 6864 lidí. Snížil se i počet absolventů škol a mladistvých bez práce. Úřad jich na konci října evidoval 454, o 69 méně než v září. Nabízel 1508 volných pracovních míst, na jedno tak připadali čtyři uchazeči.