Že začínají být praktičtí lékaři vzácní je jasné každému, kdo zjistil, jak těžké je se třeba jen nově zaregistrovat coby nový pacient. Populace lékařů stárne, nových přiliš nepřibývá a navíc má většina praktiků pacientů na limit.
„Do budoucna hrozí nedostatek lékařů v primární péči,“ upozorňuje například ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek. „Většina lékařů se blíží důchodovému věku a další lidé se do oboru nehrnou. Studia jsou komplikovaná a a drahá.“
Situace v Chomutově se zatím podobá klidu před bouří. „Co se týká počtu praktických lékařů, máme zatím přesně pokrytou potřebu,“ říká předseda okresního sdružení praktických lékařů Zdeněk Hamouz. „Chybí nám ale rezervy pro případ, že by jediný z nich odešel.“
Jenže to se může stát snadno. V tom případě by začalo na dva tisíce bezradných pacientů kroužit městem a ťukat na ordinace, kde je přijmou. Háček je v tom, že ačkoli běžný průměr pacientů na praktika by se měl pohybovat kolem 1600. Ve skutečnosti je to o 400 až 500 víc, takže lékařům chybí rezervy, kam nové klienty přijmout. Navíc mají nízkou motivaci ošetřit cizího pacienta. Za každého totiž platí zdravotní pojišťovně jakousi pokutu.
„Tento systém má své opodstatnění, ale krizi neřeší,“ upozorňuje Hamouz. Přesto se zatím lékaři na svůj úkor snaží vycházet vstříc. „Nemůžeme přece vyhodit pacienta na ulici,“ dodává lékař.
A v čem vidí důvod blížící se krize? „Dříve v republice každoročně atestovalo na 150 lékařů, jen poslední dva roky nikdo, což nám samozřejmě chybí,“ uvádí Hamouz. Příčiny vnímá ve změnách licenčního řádu a svou úlohu hraje i dlouhá příprava na praxi, která absolventa vysoké školy vyjde na rovných pět let. „Pokud naše řady včas neposílí, nevím, kdo nás bude na stará kolena léčit,“ říká lékař.
Minulý rok proto praktici stávkovali, ale dělají ještě víc. Aby předcházeli situaci, ke které se schyluje kvůli systému již několik let, snaží se získávat další lidi do oboru. „Myslím, že se nám to daří. Aktivně na tom pracujeme,“ uklidňuje.
V Chomutově chybí podle odhadu Zdeňka Hamouze 5 až 6 praktických lékařů, aby byli schopni vstřebat dané množství pacientů. V Kadani a Klášterci, kde slouží 17 obvodních lékařů ve službách nemocnice i v privátní praxi, je zapotřebí sice jen 1 lékaře navíc, ale za předpokladu, že žádný stávající neodejde.