Už šest holubů s podezřením na ptačí chřipku hlásí z okresu Chomutov. Krajská veterinární správa je poslala na rozbor do Prahy. Deník o tom včera informoval ředitel sekce veterinárního dozoru Krajské veterinární správy pro ústecký kraj Petr Pilous.
Nákaza zmíněných ptáků se zatím nepotvrdila a není ani zdaleka jisté, zda se potvrdí. Přesto - v Ústeckém kraji, stejně jako v celé republice, začnou od 2. července platit zpřísněná bezpečnostní opatření.
Chovatelé musí například hlásit výraznější poklesy příjmu potravy u drůbeže, její vyšší úmrtnost nebo pokles počtu snesených vajec. Pro chovatele nová opatření znamenají zákaz výstav.
Tento zákaz, vzhledem k tomu, že Chomutovsko je mimo známá ohniska výskytu nemoci, není definitivní. Podle Petra Pilouse může Krajská veterinární správa udělit výjimku a určité druhy výstav se mohou konat.
Ani holubáři by neměli přijít zkrátka. Zatím budou zakázány jen ty závody, při kterých by holubi mohli prolétat přes infikované oblasti.
První ochranná opatření přijímá i Podkrušnohorský zoopark v Chomutově. Jak uvedla Iveta Rabasová, hlavní zooložka, vzhledem k možné nákaze nepřijímají poraněné ptáky do záchranné stanice. Ošetřovatelé ptactva vcházejí do voliér přes desinfekční rohože.
„Dosud jsme veškerá opatření omezili na tyto dvě. Žádná zoologická zahrada v Čechách zatím nepřijala nic razantnějšího,“ uvedla včera Deníku Iveta Rabasová.
Virus ptačí chřipky se šíří kontaktem s ostatními ptáky, vzduchem, kontaminovanými dopravními prostředky, krmivem nebo znečištěnou obuví a oděvem. Inkubační doba je 3 až 7 dní. Nákaza se projevuje nechutenstvím, celkovou skleslostí, náhlým poklesem snášky vajec, dýchacími potížemi, otoky hlavy, vodnatými průjmy nebo výtoky z očí. Při pitvě se zjišťuje krvácení orgánů, záněty střev a záněty horních cest dýchacích. Vakcinace proti nákaze se neprovádí. Postižené hejno drůbeže se likviduje.