Budeme–li počítat jen větší města, v pěti zastupitelstvech zasedá celkem 96 mužů a pouze 27 žen. A jak se dá zjistit, je velký rozdíl třeba mezi Jirkovem či Kláštercem na jedné straně a Chomutovem či Kadaní na straně druhé.


Chomutov a Kadaň: ženy v čele


Téma „ženy v politice“ je pro chomutovské zastupitelstvo jako dělané. Je tu jen šest žen z pětatřiceti zastupitelů, ale skoro všechny mají důležité posty.


Posuďte sami – už druhé volební období zasedá v čele největšího města v okrese žena – Ivana Řápková. Náměstkyni jí dělala Jana Vaňhová, která se funkce vzdala jen proto, že zamířila ještě výš – na pozici hejtmanky. V zastupitelstvu ale zůstává. A v nejužším vedení města ji nahradila opět žena – Marie Štáfková. V radě pak zasedá další zástupkyně něžného pohlaví – Kamila Nováková. A aby toho nebylo málo, zastupitelka Džamila Stehlíková byla až donedávna ministryní. Ve výčtu už chybí pouze Libuše Zmátlová, která má tu „smůlu“, že zastupuje opoziční KSČM, takže vyšší funkce ji míjejí.


„Je pravda, že v tom je asi Chomutov bílou vránou mezi městy,“ přiznává Jan Řehák, náměstek primátorky. Jak říká, rozdíly ve vnímání mužů a žen v politice cítí. „Třeba diskuze se určitě vedou jinak, kultivovaněji, když je v mužské společnosti žena. Rozdílné vnímání problémů vychází i z toho, že muži většinově jsou zaměření spíš technicky, zatímco ženy se více věnují humanitním věcem a sociální oblasti,“ uvedl.
Kadaň je na tom podobně, jen v jakési menší verzi. Žena tu zastává funkci místostarostky – je to Olga Zörklerová. V radě ale kromě ní zasedají další dvě ženy. Celkově je tady osm žen v zastupitelstvu, kde zasedá 27 lidí.


Vejprty: Žena velí


Ve Vejprtech je procentuální zastoupení žen v zastupitelstvu nejvyšší. Z patnácti zastupitelů/ek je pět žen. A město vede také žena – starostka Jitka Gavdunová. V radě je ale jediná.


Jirkov a Klášterec: mužská hra


Politické rozhodování na úrovní radních je v Jirkově a Klášterci čistě testosteronovou záležitostí. V radě tu nesedí ani jedna žena. V zastupitelstvu jsou pak v každém z obou měst čtyři. V Jirkově z pětadvaceti zastupitelských křesel, v Klášterci z jednadvaceti.
„Já bych klidně ženský hlas v radě uvítal, je to vždy přínos,“ říká místostarosta Jaroslav Cingel i přesto, že radní jsou v Jirkově pouze muži. „Ze zkušeností přímo ve straně nebo na klubech zastupitelů vím, že ženský pohled často dokáže i změnit názor a třeba i rozhodnutí,“ dodává.