Podle ombudsmana nesmí zastupitelstvo občanům zakázat natáčet zasedání. Existuje však několik právních výkladů.


„Půjdu tam v pondělí znovu a budu opět natáčet. Možná mě vyvedou,“ řekl Deníku Točín. Za sebou má silný právní argument.


Dvě práva, dva výklady


Podle ombudsmana Otakara Motejla totiž zákaz ze strany zastupitelů odporuje Listině základních práv a svobod.

„Občanu nelze zakázat pořizovat si obrazový a zvukový záznam na zasedání zastupitelstva, neruší-li průběh a účel zasedání,“ píše ve svém vyjádření z letošního února veřejný ochránce práv. Více najdete na odkazu zde


Sám Motejl však přiznává, že jde o citlivou věc, kde se střetávají dvě základní práva – občana na informace a zastupitelů na ochranu osobnosti.
Právě na druhém zmíněném právu je postavený protichůdný názor, který zastává také Ministerstvo vnitra. A tím rovněž argumentovala primátorka Ivana Řápková, když Petru Točínovi odpovídala na jeho připomínku (plná verze dopisu je níže).

Dopis primátorky.


Vyvedou kameramana?


Poznámka Petra Točína o „vyvedení“ není jen plácnutím do vody.

„Natáčet i přes zákaz, nechat se vyvést, zaroveň natáčet postup radnice druhou kamerou nebo mít důvěryhodného svědka a pak podat správní žalobu“ – takový postup přesně doporučuje Oldřich Kužílek, odborník na otevřenost veřejné správy. Podle něj město soud prohraje.

Tak daleko to ale vůbec nemusí zajít. I když primátorka Řápková nechá znovu hlasovat, zastupitelé mohou natáčení povolit. Nakonec – při posledním zasedání hlasovala pro povolení i sama primátorka. Na druhou stranu, mezi koaličními politiky není Petr Točín zrovna oblíbený, aktivně se totiž angažuje v protestech proti vedení města.


Vypískají je kvůli IPRM?


Mezi lidmi na čtvrteční demonstraci běžela také zpráva, že kritici radnice se na pondělním zasedání zastupitelů sejdou, aby je vypískali.
Důvody mohou být dva – jednak dojde k obměně rady, kde zasednou už jen politici z ODS a ČSSD. A druhý sporný bod je Integrovaný plán rozvoje města, který bude zastupitelstvo schvalovat. Jeho podoba je ovšem trnem v oku řadě kritiků z řad občanů a také opozičních zastupitelů. Ti, jak naznačil v sobotním Deníku předseda klubu KSČM Ladislav Drlý, mají v plánu vznést několik připomínek.


IPRM může být dalším bode, kde to bude jiskřit. Opozice sice má několik konkrétních připomínek, ale plán se musí odevzdat do konce měsíce a případné změny už by se nestačily schválit. Koalice ho proto bude chtít schválit v nezměněné podobě.


Zasedání zastupitelstva začíná ve 14 hodin. Probíhá jako tradičně v zasedacím sále ve staré radnici.