VDepozitář Národního technického muzea v Chomutově bude moci poprvé navštívit veřejnost. V sobotu a v neděli se premiérově otevřou jeho brány s více jak padesátkou exponátů.
Železniční muzeum, které je součástí Národního technického muzea, ukládá své sbírky do Chomutova už přes rok. Vloni si tu totiž od Českých drah pronajalo nepotřebné železniční depo na hlavním nádraží. Ředitel Železničního muzea Milan Sýkora o chomutovském depu říká: „Jsou to ideální prostory pro uchovávání našich sbírek. Z našeho pohledu je toto depo velice hodnotné.“
V současné době je tam uloženo přes padesát lokomotiv, vagónů a další techniky. Podle Sýkory k nejzajímavějším exponátům patří nejrychlejší parní lokomotiva Albatros, která dosahovala maximální rychlosti 162 kilometrů za hodinu. Pohledy zvědavců bezpochyby upoutá i unikátní tryskový odmetač sněhu, sestavený na počátku sedmdesátých let.
Na jeho stavbu byl použit proudový letoun sovětské provenience s označením MIG 15. Jako podvozek tohoto neobyčejného stroje posloužil vyřazený uhlák, ze stíhačky použili motor a kabina pro obsluhu je z nákladního automobilu.
Kromě těchto zmíněných unikátů samozřejmě nebude chybět bezpočet dalších parních a elektrických lokomotiv. Celým areálem depa budou provázet průvodci, přičemž vstupné je zcela zdarma. Návštěvníci se budou muset jen zapsat do prezenční knihy, což je jejich jediná povinnost.
Depozitář je přístupný pouze od vchodu z Černovické ulice za Globusem a to po oba dva víkendové dny od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Podle Milana Sýkory to nebude naposledy, kdy se depo otevře veřejnosti. Přístupné má být zhruba dvakrát ročně.