Peníze za to, že se stanete novým Chomutovákem. Ať to zní jakkoli divně, s podobnou myšlenkou nyní operuje vedení chomutovské radnice. Stát totiž nezapočítal několik stovek cizinců a město přijde o miliony.
 
V současné době má město Chomutov padesát jedna a půl tisíce obyvatel. Jenže – šestnáct stovek z toho jsou cizinci a ty stát nebere jako občany. Výsledek? Chomutov oficiálně padl pod padesátitisícovou hranici, a tím se mu krátí i peníze na výkon státní správy. Hovoří se o minimální ztrátě devatenácti milionů.
 
„Takové přepočítávání považujeme za absurdní, proto uvažujeme o tom, že přijdeme s absurditou podobného ražení,“ uvedla včera na tiskové konferenci primátorka města Chomutova Ivana Řápková. Výsledkem toho může být finanční motivace pro ty, kteří se chtějí stát Chomutováky.
Podle primátorky by eventuelní nabídka byla namířena pro obyvatele z okolních obcí. Stranou prý nezůstanou ani úředníci magistrátu, kteří bydlí mimo město.
„V případě, že se pro tento krok rozhodneme, chceme takto oslovit zhruba tři sta lidí,“ upřesnila.
Konkrétní částka, která by měla přespolní motivovat, prozatím není známa. I kdyby šlo o desetitisíce, radnice neprodělá. Pokud půjde o částku dvacet tisíc na hlavu, celkové náklady budou šest milionů, což není ani třetina toho, o co by město přišlo.
 
Podle místostarosty sousedního Jirkova Jaroslava Cingela takovéto opatření vzbudí především vlnu nevole. „Něco podobného zkoušeli už v Jihlavě. Lidé z okolí se tam jen přihlásili a bydleli stále tam, co předtím. Peníze šly do Jihlavy a ostatní obce, kde ti lidé opravdu bydleli, přišly zkrátka,“ řekl včera Deníku Cingel.
 
Jak dále uvedl, Chomutov by měl podle něho hledat jiné cesty, jak přilákat další obyvatele. Tento navržený postup považuje za přinejmenším úsměvný.
Na závěr je nutné dodat, že Chomutov pomocí svých poslanců tlačí na změnu zákona o rozpočtovém určení daní. Jen ta by podobným absurditám mohla v budoucnu zabránit.