Chomutov stojí před nelehkým úkolem. Jestli se chce spojit se sousedním Jirkovem, musí přemluvit tamní vedení, které se ke spojování staví negativně. „Přesto, že jsme měli signály, že Jirkov je připojení nakloněný, současný starosta tento názor nezastává,“ uvedla nedávno primátorka města Chomutova Ivana Řápková.
Starosta Jirkova Radek Štejnar na otázky ohledně spojení Chomutova s Jirkovem jen lakonicky odvětil: “Nemám s tím problém, když se nově vzniklý celek bude jmenovat Jirkov.“
Později přes mluvčí Evu Braumovou dodal, že spojení vidí v současné době jako násilné a že to chce ještě čas. „Ale pokud se chce Chomutov připojit k Jirkovu, může hned,“ neodpustil si na adresu svých sousedů další vtípek.
Vpravdě, ani minulé vedení jirkovské radnice nebylo myšlenkou sloučení měst příliš nadšené. Zhruba před dvěma lety si stanovilo podmínku, že Chomutov se musí stát nejdříve statutárním městem, aby se mohly vytvořit městské části.

Jirkov by mohl být městským obvodem

Chomutov statut po mnoha diskuzích v parlamentu protlačil, ovšem v Jirkově se začalo hovořit o další podmínce.
“Jirkov by se mohl stát městským obvodem statutárního města. Ale za podmínky, že kromě Jirkova budou ještě dvě stejně velké části,“ uvedl minulý rok bývalý místostarosta Jirkova Stanislav Moutelík. Zjednodušeně, Jirkov se obává, aby po spojení neměl Chomutov navrch.
S tím ale v Chomutově nesouhlasí a o třech městských částech nechtějí ani slyšet. Podle vyjádření primátorky Ivany Řápkové by se s tím zbytečně zvýšily náklady na provoz úřadů a poměr zastupitelů ve statutárním zastupitelstvu by se v Jirkově stejně nezvýšil.
Téma, které ještě před dvěma lety dokázalo plnit stránky všech deníků, je dnes skoro mrtvé.
Už se ani nepočítá se sloučením Chomutova s okolními obcemi – je to nerentabilní. V malých obcích totiž kvůli nízkému počtu obyvatel nemá smysl vytvářet městskou část a tím pádem by zanikly i tamní samosprávy. Je minimální pravděpodobnost, že by si současní starostové takovýmto způsobem pod sebou podřezali větev a připravili se o funkce.

Výhody jsou ekonomické

Chomutov poukazuje hlavně na ekonomické výhody spojení. Zvýšil by se státní příspěvek na jednoho obyvatele. Nové souměstí by si mohlo přijít zhruba na deset milionů korun navíc. Zároveň by obě města měla větší šanci na získávání finančních prostředků z dotací.

Rozhovor na téma spojení měst s primátorkou Ivanou Řápkovou

Jste pro spojení Chomutova a Jirkova? Je toto téma pro Vás stále aktuální?
Náš zájem vychází z důkladně zpracovaných podkladů a ekonomických prognóz dalšího vývoje regionu. Nejde o krátkodobé úsilí. Jsme přesvědčeni, že integrace je výhodná pro oba subjekty. Náš zájem je dlouhodobý, stále trvá a neztrácí na aktuálnosti.


Jsou nějaké podmínky, na které by mělo druhé město přistoupit?

Jirkov podmiňoval zahájení jednání podmínkou, že Chomutov musí být statutárním městem. To je dnes splněno. Nic nebrání dalšímu jednání. Teď je míč na straně Jirkova.


Je něco konkrétního, co stojí spojení v cestě?
Možná malá informovanost o všech okolnostech případného spojení. Je na reprezentaci obou měst, aby lidé pochopili, že integrace je výhodná pro rozvoj obou měst a zlepšení kvality života jejich obyvatel. Potom je důležité to dostatečně vysvětlit občanům.


Jaké výhody či nevýhody by spojení z Vašeho pohledu přineslo?
Žádné nevýhody nevidím. Každá městská část by měla svoje zastupitelstvo a zastupitelé by mohli být zároveň i v zastupitelstvu statutárního města, kde by hájili zájmy své městské části. Finanční přínos spojení je jednoznačný pro obě strany. Výhodou by byl i rovnoměrnější rozvoj Chomutova a Jirkova, které dnes už prakticky tvoří souměstí.



Stejné otázky jsme minulý týden poslali také starostovi Jirkova Radku Štejnarovi. Ten v úterý večer odpověděl jedinou větou: „Nemám s tím problém, pokud se bude nově vzniklý celek jmenovat Jirkov.“