V Chomutově v ZŠ na Kadaňské byly původně zřízené kukaně, kde seděly uklízečky, které osobně pouštěly děti do školy.

„Od loňského září máme zavedený videotelefon, takže když někdo přijde, vidíme ho na kameře, a teprve potom ho vpustíme do školy,“ říká paní ředitelka Radka Zítková, která dodává: „Ostatní vchody jsou zvenku po celý den zavřeny, včetně vchodu do družiny, kam po zaznění zvonku chodí otevírat družinářky. Už se také stalo, že někdo přišel, nahlásil se, ale šel jinam. Zjistili jsme to za dvě minuty a hned se to vyřešilo. Ten, kdo někoho vpustí, musí vědět za kým jde a kam.“


“U nás funguje vrátnice, kde je stálá služba,“ říká ředitel ZŠ Hornická v Chomutově Václav Mach. „Koho služba nezná, zapíše se do sešitu a odvede ho přímo za osobou, kterou hledá.“ Na ZŠ na Písečné v Chomutově mají elektronického vrátného, takže se do školy může dostat každý, ale o každé osobě, která vešla se ví, kde se pohybuje.


V Jirkově na ZŠ ve Studentské jsou dokonce napojeni na Městskou policii, mají elektronické bezpečnostní zařízení. „Máme videotelefon, dotyčný se dostane do školy přes bzučák, a potom musí jít hned na sekretariát.“ říká ředitel Jan Duda. „Žáky jsme také poučili o tom, že do školy nesmí nikoho vpouštět,“ dodává Duda.


V ZŠ v Klášterci nad Ohří na Školní mají bezpečnostní kamery a stálou službu u hlavních dveří. V Kadani na ZŠ na Chomutovské také využívají bezpečnostní služby a kamer. „V kanceláři máme kameru, a tak vidíme, když chce někdo do školy vejít,“ sdělila sekretářka Petra Somonková.