Sklepení celou řadu let zůstávalo bez povšimnutí. V padesátých letech tam zřídili kryt civilní ochrany. Ten fungoval až do roku 2004, kdy se podařilo získat povolení pro jeho zrušení. Od té doby sklepy procházejí rozsáhlou rekonstrukcí. „Podařilo se například očistit původní raně a pozdně gotické stěny a klenby,“ upřesnila Iva Josífková, mluvčí magistrátu.
Podle primátorky města Chomutova Ivany Řápkové jde o jedinečné prostory, a proto se radnice rozhodla oprášit staré plány. Na jejich základě by mělo v podzemních místnostech vzniknout lapidárium, výstavní prostory pro muzeum a dokonce i restaurace. S tím se ale počítá až po roce 2008, kdy by měla být několikaletá rekonstrukce dokončena.
V radničních sklepích se nyní nachází i nejstarší stavební památka ve městě. Jde o románský portál z kostela z dnes už zaniklé obce Nové Sedlo, která musela ustoupit těžbě. Portál se podle městského architekta Jaroslava Pachnera datuje do roku 1210.
Portál objevili v podstatě náhodou, protože byl rozbitý na osmdesát kusů.
V letošním roce se sklepy pod radnicí dočkají nových vstupů. Jejich oprava by měla proběhnout zároveň s renovací celého západního průčelí starobylé radnice, které směřuje do ulice Táboritská.
O tom, že rekonstrukce historického podzemí není zrovna levnou záležitostí, svědčí i vyčíslené náklady. Za poslední dva roky stála zhruba 3,5 milionu korun. Další čtyři miliony si zřejmě ještě vyžádá.
Podzemní prostory patří mezi velká turistická lákadla. Před nedávnem se mohla veřejnost poprvé podívat do podzemních chodeb v Jirkově, kam krátce po otevření přišlo několik stovek návštěvníků. Obdobnou atrakci mohou lidé najít i v Měděnci, kde zpřístupnili zhruba tři sta metrů historické štoly Marie Pomocné ze šestnáctého století.