„Jejím prostřednictvím se na nás děti obracejí se školními i mimoškolními problémy všeho druhu,“ prozradila manažerka prevence kriminiality Iva Ejim. „Klíče máme pouze my a v žádném případě je nedáváme k dispozici učitelskému sboru.“

Z dopisů dětí policisté vytřídili žertovné vzkazy, nebo lístky, které napsaly například z pomsty. Naopak se zaměřili na sdělení o lehčích formách šikany. Například i o ústním napadání a nepříjemném pošťuchování mezi dětmi ve třídě.

„Formou speciálně nastavených her jsme po celý školní rok pracovali na tom, aby se děti otevřely. Scházeli jsme se jednou měsíčně před vyučováním a nazvali si tyto dny ´středeční raníčky´,“ přibližuje preventistka. „Příjemně nás překvapilo, že docházelo devadesát procent dětí ze tříd a to včetně ´darebáků´, na které si jiné děti stěžovaly.“

Důkazem, že děti používaly schránku důvěry jako „vrbu“, je lístek jedné holčičky. Svěřila se, že zalhala paní učitelce a moc ji to mrzí, protože je hodná.

Preventisté pracovali s dětmi zejména dvou tříd – letošního 5. a 6. ročníku. „Už tu ale žádný problém nevidíme a tak se od nového školního roku přesuneme na další školu,“ uvedla Ejim.

Schránka důvěry na Základní škole na Zahradní pro jistotu zůstane.