Stovky řidičů z Chomutova a okolí budou zkraje příštího roku bez platného řidičského průkazu. Chomutovský magistrát totiž stále eviduje přes tři tisíce řidičských oprávnění, které jejich držitelé musí vyměnit. Už teď je ale jisté, že část z nich to nestihne. Řidičských průkazů, které čekala výměna, je celkem osm a půl tisíce. Ke konci září bylo těch vzornějších řidičů, kteří se chtěli vyhnout frontám a průkaz si včas vyměnili, něco málo přes tři tisíce. Teď je polovina listopadu a jejich počet se ani nezdvojnásobil.
„Máme vyměněno zhruba šedesát procent řidičských oprávnění,“ říká tajemník Magistrátu města Chomutova Theodor Sojka. „Bohužel, i přes informační kampaň je jisté, že několik set řidičů bude na začátku příštího roku bez platného průkazu. I kdyby se všichni řidiči dostavili na úřad, vyměnit všechna zbylá oprávnění je do konce prosince technicky nemožné,“ uvedl tajemník.
Průměrně lze vystavit zhruba sto nových řidičských průkazů denně, což by do konce roku teoreticky mohlo vyjít.
Bohužel, z počtu zbývajících dnů je nutné odečíst zhruba třítýdenní dobu, po kterou se průkazy tisknou v Praze.
„Tak s tím jsem nepočítal,“ přiznává František Dostál, jeden z řidičů, které výměna ještě čeká. „Myslel jsem, že to nechám na prosinec a bude to v pořádku. No uvidíme, třeba to stihnu,“ doufá.
Přestože vyhlídky nejsou zrovna nejrůžovější, nakonec počty řidičů, kteří budou po novém roce potřebovat jezdit a nebudou mít nový řidičák, nemusí být tak kritické. Podle Theodora Sojky statistika zahrnuje i šoféry staršího data narození, kteří už s výměnou nepočítají a průkaz si nechávají propadnout záměrně.