Podle primátorky Chomutova Ivany Řápkové se radnice pro průzkum rozhodla poté, co na začátku letošního roku našli bombu nedaleko hypermarketu Globus. Na tento popud si město objednalo specializovanou firmu, která měla pomocí takzvaného leteckého multispektrálního snímkování vytipovat další místa, kde by mohly být ještě nevybuchlé pumy.
Na základě snímků po bombardování Chomutova během II. světové války se průzkum zaměřil na lokalitu kolem hlavního vlakového nádraží. To totiž bylo jedním z prioritních cílů náletů spojeneckých letadel.
Napovídají tomu i pozdější nálezy nevybuchlé letecké munice. Za posledních padesát let se jí v areálu nádraží a v přilehlém okolí našlo bezkonkurenčně nejvíce.
Jak z průzkumu vyplynulo, nejnebezpečnější jsou pozemky vedle ulice Spořická. Kdysi tam totiž byly mokřiny a je velice pravděpodobné, že právě kvůli nim se zde nachází největší počet nevyzvednutých bomb.
Po válce se totiž nevybuchlé pumy odstraňovaly především z dostupných míst a těmi bažiny rozhodně nebyly.
Bomby by ale mohly být i v těsném sousedství obce Spořice a za chomutovským Globusem. I když je zde výskyt leteckých pum méně pravděpodobný než na Spořické, nevyhne se těmto lokalitám podrobnější pyrotechnický průzkum. Ten totiž může nařídit stavební úřad v případě, že na těchto pozemcích bude někdo chtít stavět. To samozřejmě platí i pro výše uvedenou lokalitu vedle ulice Spořická.
Pyrotechnický průzkum se pro tento účel provádí zařízením s názvem georadar. Prozkoumat s ním 100 metrů čtverečních stojí pět tisíc korun, přičemž náklady platí majitel stavby. U parcely, která má rozměr zhruba pět set metrů čtverečních, se tak náklady mohou vyšplhat až na pětadvacet tisíc.
Letecké snímkování odhalilo ještě další dvě místa, která připadají v úvahu v souvislosti s nevybuchlými bombami. U těch je ale případné riziko nálezu velice nízké. Proto zde bude stavební úřad pyrotechnický průzkum jen doporučovat.
Podle pyrotechnika Jana Pokorného dopadlo na Chomutov ve třech velkých náletech několik tisíc leteckých bomb různé váhy. Ve 12 až 15 procentech bomby po dopadu nevybuchly.
Bohužel – v období těsně po válce se o jejich nálezech nevedla žádná evidence, takže se nedá přesněji určit, kolik nevybuchlé munice v zemi ještě doopravdy je.
 

Jsou bomby i ve Spořicích?

Jednou z lokalit, kde mají být nevybuchlé bomby, jsou i stavební parcely v katastru obce Spořice. Starosta obce Josef Ješetický jakákoliv podezření, že jsou tyto pozemky nebezpečné, odmítá.
„Je to celé hloupost. Ty pozemky jsme kompletně zasíťovali, kopali jsme kanalizaci a na žádnou bombu jsme nenarazili,“ říká starosta Ješetický.
 
Zmíněné pozemky z leteckého snímkování vyšly jako méně nebezpečné, přesto se na ně má v budoucnu vztahovat povinnost dalšího pyrotechnického průzkumu.
 
„Máme už stavební povolení i územní rozhodnutí, takže dost dobře nechápu, proč bychom měli dělat ještě pyrotechnický průzkum. Podle mého názoru je to zbytečné plašení lidí,“ míní starosta.
 
Pyrotechnický průzkum, pokud by k němu přeci jen ve Spořicích mělo dojít, není zrovna levnou záležitostí. Pro průměrný stavební pozemek se může cena pohybovat v řádech desítek tisíc korun.
 
Náklady podle vyjádření chomutovské radnice nese investor stavby, což může ve výsledku znamenat, že průzkum zaplatí majitelé domků.