Městem se šíří „pozvánka“ na takzvanou „zvířátkovou demonstraci“, která má začít ve středu od 16.30 na Husově náměstí. Akce je svolávaná opět jako protest proti odvolání ředitele zooparku Přemysla Rabase, přestože od toho uběhl už více než měsíc. Výzvu si Chomutováci přeposílají e–mailem i textovkami.


Organizátoři v textu vyzývají všechny, kdo s Rabasovým odvoláním nesouhlasí, aby s sebou na akci přinesli plyšovou hračku – chtějí je pak položit ke dveřím radnice. Akce má motto „Dejme jim na hraní plyšáky, ať nehazardují se skutečnými zvířaty.“


Ti nejaktivnější vymýšlejí i další originální způsoby protestu. Na blogu jednoho z nich, Jana Hartmana, se objevují nápady na bojkot Chomutovských novin či návrhy samolepek, které míří hlavně proti osobě chomutovské primátorky Ivany Řápkové.


Na některých zastávkách MHD se dokonce objevil (načerno vylepený) „jízdní řád“ Chomutova, kde jsou místo zastávek popsány poslední kroky radnice jako zavedení parkovného, pronajmutí Kamencového jezera či právě odvolání Rabase. Řád končí v 11.55 tučným nápisem „Vážení spoluobčané, je za pět minut dvanáct!“

Glosa - Originalita versus počet


V Chomutově sílí řady lidí, kteří by chtěli změnu na radnici. O tom není pochyb. Kolik jich ale je? V demokratické společnosti je to poměrně důležitá otázka.
Kritici radnice srší originalitou svých protestů a je třeba uznat, že bodují také v argumentaci.
Má to své ALE. Samolepky, shromáždění, plyšáci, vtíravé otázky a trefná kritika – to je všechno hezké. Jenže jediné, co může výrazněji promluvit do chodu města, jsou volby. A tam se na originalitu nehraje. Tam se počítají hlasy. Nejde o to, kdo je hlasitější, ale kdo získá nejvíc příznivců. Petici proti odvolání Přemysla Rabase podepsalo víc než tři tisíce lidí. To je počet, který nikdo nemůže ignorovat. Jenže kolik z nich by šlo k volbám, kdyby byly zítra? Aktivních kritiků jsou desítky. Co ostatní Chomutováci? Nějaký názor mají, ale dají ho najevo svým hlasem? A když ne, co to znamená? Že s kritikou nesouhlasí, že souhlasí s kroky radnice nebo že jim je všechno jedno? Tipuju, že krajské volby v Chomutově budou hezké téma pro sociologickou studii…:)