Zastupitelstvo schválilo prodej ploch naproti Komerční bance – prodají se za tři sta padesát korun za metr čtvereční. Jen o kus dál, za panelovým domem v Palackého ulici, stojí metr tisíc korun, tedy třikrát více. Nepoměr je i v možném využití pozemků. Na Palackého parcela přiléhá k domu, na ní stojí mohutná betonová rampa.


Investor tam chce podle primátorky postavit parkoviště. Rampu na své náklady zboří, město za to slevilo cenu na pět set korun za metr.
Vedle Prioru má podle plánů vyrůst hotel a byty, prodejní cena je přesto nižší.


Město se řídí cenovou mapou


Radnice na rozdílech nespatřuje nic zvláštního. Řídí se vnitřními směrnicemi.


„Město Chomutov ve valné většině případů realizuje prodej svých pozemků dle závazné cenové mapy, schválené zastupitelstvem města dne 31. ledna 2005,“ popsal postup města Stanislav Král z tiskového úseku. Ceny jsou dané dopředu, nemění se. „Závazná cenová mapa je veřejnou nabídkou a základní informací pro občany města, investory a ostatní obchodní partnery. Její náhlé změny v tom kterém obchodním případě v neprospěch klienta znevažují serióznost města,“ tlumočil názor města Král.


Vytvoření mapy mělo zjednodušit ohodnocování majetku a stanovit ceny pozemků úměrně k tržní hodnotě.


Tržní cena je pětkrát vyšší


Obchodní cena pozemků se ale pohybuje v úplně jiné výši. „V centru města odhaduji tržní cenu okolo patnácti set korun za metr, ale klidně to může být i víc. Cena tři sta padesát korun je silně podhodnocená,“ říká makléřka Alena Cimrová z chomutovské realitní kanceláře Sting.


Za takovou cenu se prodávají pozemky na okrajových místech nebo v malých obcích okolo Chomutova.

Cena se zdá nízká i makléři Petru Kotlíkovi z Finosy CV. „Je to směšně málo. V centru Chomutova je problém získat volný pozemek na prodej za účelem výstavby a tak se ceny pohybují od dva a půl tisíce do tří tisíc korun za metr čtvereční,“ uvedl již dříve makléř.


Ztráty jdou do milionů


Pokud by zastupitelstvo parcelu naproti Komerční bance prodalo za tisíc korun za metr, Chomutov by získal o čtyři miliony korun více než nyní.
Plánovaný prodej se nelíbí hnutí Nespokojení občané. Protestují proti nevýhodnému obchodu a chtějí ho zastavit.


Město uzavřelo se společností KATUMBA smlouvu o smlouvě budoucí.


Cenovou mapu má většina obcí. Sousední Most ji obnovil letos v květnu a hodnoty pozemků zvýšil. Mapu uveřejnil na internetu, kde k ní má každý přístup.


Glosa J. Rödlinga: Cenová mapa není nedotknutelná
Město prodává pozemky v centru města za tři sta padesát korun za metr čtvereční. Přes silnici stojí o šest set korun víc.
Obě ceny určuje cenová mapa. Tisíc korun stojí metr plochy za panelákem v Palackého ulici. Postavit se tam dá snad jen parkoviště. Rovná volná plocha u parku stojí třikrát méně. Mají se tu postavit byty a hotel. Nabízí se nesnadná otázka: Jaký pozemek je lukrativnější?
Podle cenové mapy parkoviště. Podle ní asi řidiči budou platit tisícovku za noc, navíc bez snídaně. Nebo se počítá s tím, že hotel bude prodělávat. To je logičtější, ostatní chomutovské hotely zrovna nepraskají ve švech.
Proč se pozemky neprodávají dráže? Rohlík už nestojí korunu jako před lety. Proč neaktualizovat posvátnou cenovou mapu? Nebo, proč nepoužít zdravý rozum místo předpisu? Kdo ví, ať odpoví.