Strážníci městské policie, včera kolem jedenácté hodiny dopolední, kontrolovali auta stojící v slepé části Riegrovy ulice. Zde je možné stát pouze s platnou parkovací kartou. Upozorňuje na to cedule, která je před vjezdem do této ulice. Z jedenácti aut ji nemělo pět, a těm také policisté nasadili botičky.
Kromě botičky dostávají řidiči za stěrače svých automobilů lísteček, ze kterého se dozví, že se dopustili přestupku. Mimo to z něj vyčtou, kam mají volat.

„Ihned, jakmile někdo zavolá, k němu vysíláme strážníky, aby botičku sundali. Tomu kdo nemá na místě peníze na zaplacení se vystaví blok, který zaplatí dodatečně, nějpozději však do čtrnácti dní,“ informuje Vladimír Valenta.


Stává se i to, že někdo pokutu nechce zaplatit. „Říkají, že tam nezaparkovali, nebo že měli lístek za oknem. Policisté ale všechno fotí, aby byly důkazy,“ říká Vladimír Valenta.


Policisté vyfotí jak palubní desku, kde by měla být karta či lístek viditelně vystaveny, tak vnitřní prostory auta, kam by mohla karta eventuelně zapadnout. Podle slov pana Valenty se právě na to, že jim lístek odlétl, když zavřeli dveře, řidiči často vymlouvali.


Případy neplatičů se předávají magistrátu. Těch co nezaplatí je podle odhadu Vladimíra Valenty zhruba třetina.


Nejčastěji policisté udělují pětisetkorunové pokuty, částka se však může vyšplhat až na dva tisíce korun.


Do včerejšího dne vydal magistrát devět set čtyřicet osm karet. „Z toho je 756 rezidenčních a 191 abonentních. Jednu z karet si zakoupil taxikář,“ sděluje tiskový mluvčí Luboš Mizun. Za únor se počet karet mezi lidmi pětinásobně zvýšil. Na konci ledna bylo pouhých mezi lidmi pouze sto osmdesát sedm vlastníků parkovacích karet