„Například ty oranžové paneláky na Zahradní, s přízemím vymalovaným imitací kamenného obložení,“ pobaveně komentuje Stanislav Malý z Chomutova. „Je to hrozný kýč, nechápu, jak si to mohli jeho obyvatelé odsouhlasit.“


Podle kadaňského městského architekta Luboše Polanského je právě barevné řešení fasád v Chomutově ze všech měst v okrese nejvíc „odvážné“ a na hranici únosnosti.


„Na sídlištích jsou vidět barvy ´jedovky´ a nezapomenutelná je kombinace růžovo– fialového paneláku na Písečné,“ míní.


Kde je ale hranice toho, co je vkusné a co už ne? Snad i proto neexistuje žádná „tvrdá“ právní forma, která by nařizovala, co je přípustné.


Právě na tento fakt se odvolávají pracovníci chomutovského stavebního úřadu. Barevnou bezbřehost přičítají i novému stavebnímu zákonu, který platí od ledna 2007 a nabízí volnější výklad. Například pokud chtějí obyvatelé domu pouze zateplovat, nemusí žádat o stavební povolení a tím pádem se úředníci ani nedozví, že hodlají změnit i barevnost.


„Pokud město chce, cestu najít může, a to například pomocí vnitřních předpisů,“ tvrdí naopak architekt Polanský, který spolupracuje s městem Kadaň.


To je zatím jediné, které razantněji nasadilo otěže barevné zvůli. Vybavilo architekta plnou mocí a ten má tak možnost mluvit mimo jiné i do barevných kombinací.

„Někdy bývám navrženým řešením příjemně překvapen. Zdaleka ale není ojedinělý případ, že investor přijde s naprostou kontroverzí, která by vypadala, jako když pejsek s kočičkou pekli dort,“ uvádí s nadsázkou. „Demokratické rozhodnutí v ´esvéjéčkách´ může vypadat tak, že se polovině obyvatel líbí zelená, polovině modrá a tak by byli schopni řešit dům barevně na půl.“

Nad barevným vzorníkem se tak architekt s investorem domluví na vhodnější barvě, navíc aby se netloukla se sousedními domy. „I my tu ale máme jeden „pomníček vkusu“, kde se těším, až oprší,“ připustil Polanský.


Další města mají k barevnosti volnější postoj. Podle pracovníků Stavebního úřadu v Klášterci tu zatím na žádný křiklavější případ nedošlo. Je to i tím, že poslední barevné fasády nechalo vyhotovit město a družstvo.


Jirkov je stále ještě více šedivý než barevný, první větší změny nastanou až si lidé odkoupí byty z majetku města a vzniknou společenství. „Zatím žádná omezení nemáme, řídíme se tím, že barvy nemají být „negativní“, tím jsou myšleny například i křiklavé barvy,“ uvádí mluvčí Eva Dušková. Zdá se tedy, že více ukáže až realita.