Podle primátorky Ivany Řápkové má Chomutov 51 500 obyvatel. Více jak jeden a půl tisíce tvoří cizí státní příslušníci, kteří se podle zákona za obyvatele nepovažují. Mohou platit daně, získávat sociální dávky, ale stát na ně za současných podmínek nemusí dát ani korunu.
„Situace se dá přirovnat k tomu, že nám nezapočítali dvě průměrné vesnice,“ nechala se slyšet chomutovská primátorka s tím, že město Chomutov bude pro příští rok chudší minimálně o devatenáct milionů korun.
I když se chomutovská radnice s tímto přepočítáváním obyvatel na Čechy a cizince nesmířila, zřejmě se svými námitkami neuspěje. Podle primátorky Ivany Řápkové je jedinou šancí změna zákona. Pravděpodobnost, že v dohledné době ke změně dojde, se ale rovná nule.
Současný zákon přiznává městům peníze na základě počtu obyvatel. Čím lidnatější město je, tím dostane víc na jednoho svého obyvatele ze státního rozpočtu na výkon státní správy. Rozdělování nese oficiální název rozpočtové určení daní, protože se rozdělují peníze vybrané státem na daních.

Jaký budou mít omezené finance konkrétní dopad na život Chomutováků se dá nyní odhadovat jen stěží. Faktem ale je, že pro Chomutov začínají hubené roky. Rovněž bude zřejmě asi velice obtížné udržet vyrovnaný rozpočet města, se kterým se mohl Chomutov do teď chlubit.
Spásou by mohlo být vytvoření souměstí Chomutova a Jirkova. Tomu ale není současné vedení jirkovské radnice příliš nakloněno. Starosta Radek Štejnar před nedávnem ironicky prohlásil, že nemá se spojením problém, ale nově vzniklý celek musí nést jméno jeho města – Jirkov.