Jediné Černovice neplatí za žáky, které dojíždějí do školy do Chomutova. Město se s obcí soudí, dluží už skoro milion korun.


Platit nebudeme!


Jsou to Černovice, jejíž starosta Milan Beran se svojí nechutí platit z obecní kasy za vzdělání netají. Odvolává se totiž na Listinu základních práv a svobod, kde je zakotveno také právo na bezplatné základní vzdělání.

„Platit nebudeme, i kdybychom měli skončit u evropského soudu ve Štrasburku,“ nechal se slyšet.


Beran nekritizuje město, ale hlavně stát. „Proti Chomutovu osobně nic nemám, vinu vidím jasně na straně zákonodárců, kteří tento systém vymysleli. Nastavený systém financování je v rozporu s dalšími platnými zákony,“ hájil svůj postoj už vloni.


Černovice neplatí za žáky od roku 2003 a teď dluží Chomutovu zhruba milion korun. Magistrát obec zažaloval. První stání před soudem už proběhlo, ale zatím bylo odloženo.


A to na tom nejsou Černovice z obcí nejhůř. Z Černovic dojíždí do Chomutova 29 žáků, většina do ZŠ Kadaňská. Každý rok by tak měla obec platit městu necelých dvě stě tisíc korun, přičemž roční rozpočet obce je zhruba pět milionů korun. Jiné obce mají rozpočty ještě menší.


Město vyšlo vstříc


Černovice jsou jedinou z dvaadvaceti obcí, která Chomutovu neplatí. I ostatní ale mají s platbami problémy. Nezřídka žádají magistrát o splátkový kalendář nebo o snížení částky.


Každá škola má jiné neinvestiční náklady, částka se u základních škol pohybuje od čtyř do jedenácti tisíc. Obce náklady neovlivní, záleží na tom, jakou školu vyberou rodiče. A ti většinou vybírají školu podle toho, která je nejblíže obci.

Aby Chomutov obcím trochu ulehčil, schválil teď nové pravidlo. Pokud bude suma větší než padesát tisíc korun, automaticky se rozdělí do dvou splátek. „Jedna bude splatná v červenci a druhá v říjnu. To už obcím přicházejí od státu do rozpočtu peníze z daní,“ upřesnil náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák.


Starostové a starostky v čele jednotlivých obcí to pochopitelně vítají. A to nejen u těch vesnic, které mají s placením problémy. Třeba Křimov ročně dává za své školáky zhruba 230 tisíc korun. „Sice nám to nedělá větší problém, ale když to bude na dvě splátky, je to určitě výhodnější,“ uvedl starosta Zdeněk Vokatý.


Jirkov už také vybírá


Podobné problémy řeší rovněž malé obce kolem Jirkova. Ten dlouho poplatky za žáky nepožadoval, ale od loňského roku už peníze vybírá.
Pro čtyři obce, kterých se to týká (Vysoká Pec, Otvice, Vrskmaň a Blatno) to byl šok. Dohromady měly zaplatit přes osm set tisíc. „Pro náš rozpočet je taková částka skoro smrtící,“ nechal se tehdy slyšet starosta Vysoké Pece Milan Čapek. Nakonec se ale všechny obce s Jirkovem dohodly a poplatky splácí.


Aby mohl Jirkov vybírat opravdu ode všech, musel ještě změnit vyhlášku. Některé menší obce (Boleboř, Drmaly, Zaječice) byly totiž původně součástí školního obvodu ZŠ Budovatelů, takže se na ně nahlíželo jako na městskou část.

Neinvestiční náklady

do chomutovských základních a mateřských škol dojíždí celkem 774 dětí
nejvíc jich dojíždí z Jirkova (241), z menších obcí pak z Droužkovic (66), Málkova (53) a Spořic (43)
nejvíc „přespolních“ žáků mají školy Na Přikopech (135) a Kadaňská (110)
neinvestiční náklady na žáka se v Chomutově pohybují od 4 485 (ZŠ Havlíčkova) po 11 810 korun (ZŠ 17. listopadu), ve speciální škole je to ale bezmála 25 tisíc korun