V Kadani se bude zvyšování daně projednávat v červnovém zastupitelstvu. Podle starosty Jiřího Kulhánka však nepůjde o žádné velké zvyšování.
V Kadani, Jirkově i Klášterci si dokonce nechali zpracovat různé varianty. „Zvážíme zátěž občanů. Bude se o tom jednat na radě,“ oznámil starosta Klášterce Jan Houška.


Také v Kadani se bude zvažovat zatížení obyvatel. „Zpracovávají se všechny možnosti, kde bude vidět, kolik to zvýšení dělá,“ vysvětluje postup kadaňský tajemník Zdeněk Vaško. Příjem z daně má vliv na městský rozpočet. „Přesto se může zastupitelstvo rozhodnout, že nebude obyvatele zatěžovat,“ podotýká tajemník.


Jirkovský starosta očekává, že se po vypracování materiálů začne o tématu diskutovat.


I Vejprty se chystají na změnu. „Již v prosinci dostali úředníci za úkol připravit materiály. Ty se budou předávat ke schválení rady v květnu. Nevím ale, jaký názor k tomu rada a zastupitelstvo zaujme,“ říká tajemnice Jaroslava Kadlecová.


Jediný Chomutov se na otázku, zda uvažují o zvýšení této daně nevyjádřil, přestože tiskový mluvčí Luboš Mizun přislíbil, že dotaz vyřídí. Otázku obdržel již začátkem dubna.


Příjem z této daně je stoprocentně obce, takže peníze, které se vyberou navíc by měly být vidět. „Pokud se převede starost o chodníky na město, bude se to tímto příjmem kompenzovat,“ ukazuje příklad toho, jak by se peníze mohly využít, kadaňský starosta Jiří Kulhánek.


V platnost by mělo navýšení vejít již prvního srpna. Kdo chce daň navýšit, však musí do konce června ohlásit změnu na finanční úřad, který následně peníze vybírá. Tyto možné úpravy vyplývají ze změny zákona a obec může daň zvýšit podle koeficientu dva až pět. Vše bude ale záležet na tom, zda změnu schválí místní zastupitelstva.