Rozhodnutí padlo ve středu večer, včera už v pokladnách prodávali dražší kupony. Musejí se dokonce na místě přetiskovat, protože se všechno odehrálo rychle a podnik nestačil angažovat tiskárnu. „Nám by víc vyhovovalo, kdyby to bylo od 1. dubna, ale chtěli jsme vyhovět představitelům města Chomutova i našim cestujícím, a proto jsme se snažili obnovit platnost kuponů co nejdříve,“ uvedl včera ředitel Dopravního podniku měst Chomutova a Jirkova Jiří Melničuk.


Na co nejrychlejší obnovení platnosti kuponů tlačil především Chomutov. Dopravní podnik a Jirkov bránily hlavně ekonomiku společnosti.


Jirkovští radní se kvůli tomu mimořádně sešli ve čtvrtek večer, aby obnovení kuponu od 1. března posvětili. „Nebylo to ale politické gesto, rozhodovali jsme se na základě ekonomických ukazatelů,“ uvedl jirkovský zastupitel Jiří Sadílek, který je předsedou dozorčí rady dopravního podniku. „Tak jsme to chtěli dělat už od začátku, ale hodnocení mělo podle dohody proběhnout po prvních třech měsících, nikoli takhle narychlo,“ připustil tlak z chomutovské strany.
Výsledkem je kompromis. „Zdražením kuponů se částečně eliminuje úbytek finančních prostředků, která vznikne tím, že znovuobnovíme jejich neomezenou platnost. Základní finanční záruky máme, proto jsme na změnu přistoupili,“ vysvětluje Melničuk.


Přesto musí ještě obě města jakožto akcionáři podniku jednat o tom, jak pokrýt zbývající ztrátu. Chomutov už uvolnil půl milionu korun.
Od 1. ledna platily žákovské kupony pouze ve dnech školního vyučování, víkendové jízdy si museli školáci platit. O tomto kroku přitom rozhodli radní obou měst.


Nespokojené hlasy lidí a kritika v médiích ale přiměly chomutovskou radnici k tomu, aby změnila názor. „Bylo to jedno z mnoha opatření v městské hromadné dopravě a musím přiznat, že jsme si hned neuvědomili důsledky takového kroku,“ uvedla již začátkem ledna primátorka Ivana Řápková.
Právě tím Jirkov popudila. Ten chtěl provoz MHD po změnách nejprve zhodnotit a pak teprve rozhodovat o dalších opatřeních.

„Byl to politický a populistický krok, který nechápu,“ uvedl Sadílek. „Změny se mohly odehrát od 1. dubna, jak bylo domluveno. To, že je to o měsíc dřív, je ale výhodné pro cestující.“


Podle chomutovské primátorky ale není důvod, proč omezení držet ještě celý březen. „Platnost žákovských kuponů přeci můžeme upravit hned a o penězích s Jirkovem jednat potom,“ uvedla na úterní tiskové konferenci.