Nové občany v Chomutově nakupovat nebudou. Byť je počet obyvatel města stále pod padesátitisícovou hranicí, Chomutov by nakonec neměl přijít o desítky milionů na výkon státní správy, jak se původně předpokládalo.
Vedení chomutovské radnice před časem oznámilo, že uvažuje o nákupu nových Chomutováků. Chtělo zaplatit lidem, kteří se do Chomutova přihlásí z jiné obce. Teď představitelé města spoléhají, že projde vládní návrh o rozpočtovém určení daní.
Podle současného zákona by Chomutov přišel pro příští rok minimálně o devatenáct milionů korun. Příčinou je počet obyvatel, podle kterého se peníze do měst a obcí rozpočítávají. Chomutovu letos napočítali méně než padesát tisíc, což by pro něj znamenalo skokové přiškrcení příjmů.
„S nákupem obyvatel už nepočítáme. Doufám, že bude schválen vládní návrh o rozpočtovém určení daní,“ uvedla Deníku primátorka města Chomutova Ivana Řápková.
Poslanci mají návrh na stole od 16. října. Na jeho vzniku se mimo jiné podílel Svaz měst a obcí České republiky. Podle výkonného místopředsedy svazu Jaromíra Jecha je novela výsledkem více než dvouleté práce, přičemž se jedná o přijatelný kompromis všech zúčastněných stran.
Jak informoval náměstek primátora Jan Řehák, výhodou novely je, že rozpočítávání peněz by nemělo probíhat tak skokově. Doposud mohl o desítkách milionů v podstatě rozhodovat jeden obyvatel, který byl pod nebo nad vymezenou hranici. „Křivka pro výpočet je daleko lineárnější,“ vysvětlil Jan Řehák.
Ve vládním návrhu je uvedeno dvacet měst, kterých by se měl negativně dotknout v tom smyslu, že přijdou o větší částku než tři miliony. Podle vedení radnice mezi nimi Chomutov není. Nejhůře z tohoto seznamu dopadla Olomouc, která přijde o astronomických sto padesát milionů.
Nejvíce je návrh štědrý k obcím. Těm by měl celkově přilepšit o 4,6 miliardy korun.