Obchodníci se budou předhánět v lepší ceně a město na tom ušetří až několik milionů


Dodavatelé energie se budou předhánět v takzvané elektronické aukci. Ta probíhá přes internet.

„Obchodníci, kteří se do soutěže přihlásí, uvidí na obrazovce pouze svoji cenu a pak tu nejnižší, kterou zatím nabídli konkurenti. Podle toho budou muset reagovat a svoji cenu případně snížit,“ popisuje průběh aukce náměstek chomutovské primátorky Jan Řehák.


Tomu všemu bude předcházet detailní průzkum, kde všude město elektřinu odebírá, kolik a v jakých tarifech. Podle toho také bude sestavené výběrové řízení jako základ pro zmíněnou aukci.


Město a všechny jeho organizace budou potom odebírat elektřinu od jediného dodavatele – od toho, kdo nabídne nejméně. Pro obchodníky je to lákavá nabídka, jde o zakázku zhruba za dvacet milionů korun.


Město si na celou akci najme specializovanou firmu eCentre, která už podobnou akci provedla v Ostravě (viz infobox). Zaplatí ji za to přes půl milionu korun.


Vedení magistrátu však očekává, že díky aukci ušetří daleko více. Město ročně zaplatí za elektřinu zhruba 40 milionů korun, ovšem soutěžit může pouze o dodávku silové elektřiny, což je zhruba polovina zmíněné částky.

„Očekáváme, že úspora na energiích bude sedm až dvanáct procent,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru Jan Mareš. To znamená zhruba 1,4 až 2,8 milionu.


Podle Řeháka by mohla aukce proběhnout ještě letos a příští rok už město odebíralo elektřinu za vysoutěženou cenu.
Že konkurence mezi obchodníky dokáže cenu elektřiny u lukrativních zakázek stlačit, dokazuje třeba případ dopravního podniku. Ten si ve výběrovém řízení vybíral ze sedmi firem a podařilo se mu stlačit cenu o necelých deset procent.

V Ostravě ušetřili čtyři miliony

Elektronická aukce na dodávku elektrické energie už proběhla například v Ostravě. Město vybralo jednoho dodavatele pro všechny své městské části, organizace i městskou policii a v roce 2009 tak zaplatí za elektřinu zhruba o čtyři miliony méně, než kdyby ji brala od současného dodavatele. Vedení města si pochvalovalo i průběh soutěže. „Jsem rád, že jsme měli možnost aukci v přímém přenosu sledovat a zjistit, jak takové elektronické výběrové řízení probíhá,“ řekl náměstek primátora Lukáš Ženatý.