Své projekty podaly Děčín, Ústí nad Labem, Most, Teplice a Karlovy Vary. Kromě Teplic jsou zmíněná města větší než Chomutov.


V Chomutově sázejí na sport a oddych


Chomutov chce případné peníze investovat do mamutího projektu na Vinohradech. Vyrostl by zde nový fotbalový stadion s atletickou dráhou, nový zimní stadión, menší aquapark i kulturní sál s kinem.


Chystaný projekt vyvolal u některých obyvatel nespokojenost. Vznikla dokonce petice proti IPRM.


Ústí: Lanovka na Větruši a muzeum


Ústí nad Labem vsadilo na obnovu městského centra. Nejvíce spolkne rekonstrukce muzea, která by vyšla na tři sta milionů korun. Jeho projekt je nejlépe zpracován, protože se plánuje již několik let.


Z evropských peněz by se zaplatila oprava radnice i kamerový systém. Postavena by byla lanovka na Větruši, s poměrně velkým převýšením a zhruba za osmdesát milionů korun. Město počítá i s novými trolejbusy, dostavěním penzionu pro seniory. Přes sto miliónů by přiteklo do plaveckého areálu Klíše.


K. Vary: Centrem je hala z „losovačky“


Do stavby nového bazénu by chtěly investovat i Karlovy Vary. Za další evropské miliony chtějí zmodernizovat koupaliště v Rolavě a vybudovat víceúčelové stezky v meandru Ohře. Lázeňské město žádá o podporu i na centrum sálových sportů.


Vše je směrováno ke sportovní hale, kterou nejvíce proslavila takzvaná „losovačka“. Při ní nezvykle dlouho vybraný člověk lovil v osudí, než vytáhl jednu firmu. Město za to dostalo pokutu.


Některým karlovarským se nelíbí, že se projekt netýká lázeňské části a také to, že o projektu byli nesrozumitelně informováni.


Nová budova pro děčínskou knihovnu


V Děčině by vznikl rozsáhlý park pod zámkem. Nahradil by koupaliště zničené povodní. Jeho oprava by totiž stála příliš mnoho peněz.
Novou podobu by získala bývalá restaurace Atlantik a posléze by do ní byla přestěhována městská knihovna. Nefunkční výtah na Pastýřskou stěnu by nahradil nový prosklený. Usnadnila by se cestu na horní terasu, kde je rozhledna.


Most: Opravit halu, Repre a silnice


Ambiciózní plány má i sousední Most. Díky stovkám miliónů korun by opravil kulturní dům Repre s okolím. Vylepšil by sportovní halu a přestavěl park u ní. Dotace by pomohla budově magistrátu. Čtvrt miliardy by skončila v silnicích a dopravě.


Teplice: Lépe méně, než zbytečné stavby


Méně velkoryse pojali projekt v Teplicích. „Držíme se při zemi. Nechtěli jsme jít do staveb, které by pak město zatěžovaly,“ říká Roman Jodas z teplického magistrátu.


Město žádá peníze nákup nízkopodlažních trolejbusů. Projekt navazuje na již dříve schválenou a prováděnou koncepci městské dopravy. „Hlavní je pro nás vybudování bezbariérového města,“ dodává Jodas.


Projekty se právě kontrolují


Projektoví manažeři nyní posuzují předložené projekty ze všech měst. Hodnotí přijatelnost a formální náležitosti.
Žadatelé se výsledek dozvědí ihned po skončení kontroly z internetové žádosti.

Mezi městy je velká rivalita


Michal Petřík z firmy ROPRO se podílel na vytvoření chomutovského IPRM. Deníku odpověděl na několik otázek.

Sledovali jste nějak vývoj projektů v ostatních městech, které jsou teď pro Chomutov konkurentem?
Při tvorbě IPRM města Chomutov se především vycházelo ze socioekonomické analýzy města. Z toho vyplynulo, co město potřebuje a na druhou stranu se určilo, co lze v rámci IPRM z ROP SZ (Regionální operační program Severozápad) financovat. Ostatní města jsme příliš podrobně nesledovali. Řada z nich ani detailně své záměry obsažené v jejich IPRM neprezentovala, jak tomu bylo v Chomutově.
Takže žádná kolegialita mezi městy nepřipadala v úvahu? Třeba aby dvě sousední města nežádala o peníze na stejné stavby?
Žádnou „kolegialitu“ jsme během příprav IPRM města Chomutov nepěstovali. Jako zpracovatelská společnost jsme aplikovali vysoké standardy bezpečnosti informací týkajících se této zakázky. A to s ohledem na velkou rivalitu mezi městy v NUTS II Severozápad.
Váš kolega na jedné z konferencí prohlásil, že Chomutov je připraven lépe, než některá jiná města. Můžete říci v čem je Chomutov lepší?
Tento dotaz je spíše na Úřad regionální rady soudržnosti NUTS II Severozápad, který předložené IPRM posuzuje a hodnotí.