V současné době jsou sice chodníky majetkem města, ale o údržbu se musejí starat majitelé přilehlých objektů. Navrhovaný zákon by to změnil.


Proti je i největší město okresu – Chomutov. „Problémy nastanou zejména v zimním období, kdy jsou vyšší požadavky na údržbu chodníků a komunikací,“ říká primátorka Ivana Řápková. „ Průměrná zima stojí město čtyři miliony korun. Novela by znamenala navýšení těchto prostředků na cca dvanáct milionů. Roční náklady na údržby by potom zhruba vzrostly o dvaadvacet milionů korun.“
Technické služby by navíc musely přijmout další zaměstnance a nakoupit novou techniku. Podle primátorky by město muselo nějak zvýšené náklady vykompenzovat. „Museli bychom razantně zvýšit daň z nemovitosti,“ říká.
Město Kadaň by se s touto situací muselo také vyrovnat. „Pokud bude zákon schválen, chodníky budeme uklízet, k tomu není co dodat,“ krčí rameny Jiří Kulhánek starosta města Kadaň.

Upadla a vysoudila desetitisíce

Jak zrádná může být zanedbaná péče o chodníky se přesvědčilo město Ústí nad Labem v loňském roce. Jistá žena upadla v centru města na špatně udržovaném chodníku a zranila se. Po magistrátu požadovala odškodnění a když neuspěla, zažalovala ho. Soud vyměřil městu, že musí ženě zaplatit zhruba 120 tisíc korun.


„Snad jen, že budeme muset pochopitelně navýšit rozpočet na úklid komunikací. O kolik se nedá přesně říci, záleží na počasí.“
Starostové menších obcí se shodují, že daleko větší problémy by novela zákona přinesla městům.
I u nich by ale toto nařízení způsobilo také řadu problémů. Jedním z nich je že obce budou muset najmout nové zaměstnance a hledat způsob financování.

„Je naprosto nereálné, aby pár zaměstnanců obce nebo technických služeb zvládlo uklidit chodníky v celé obci nebo celém městě. Pokud budou uklízet majitelé domů, uklízí ve městě třeba tři tisíce lidí. Pokud pouze zaměstnanci obce tak třeba deset lidí. A to je celkem rozdíl,“ vyjádřil svůj názor starosta Strupčic Luděk Pěnkava. „Ten kdo zákon schválil, nikdy neuklízel chodníky od sněhu.“


Starosta obce Hrušovany je jedním z těch, co chápou nutnost změny zákona a nesouhlasí se stávajícím stavem. „Nicméně tato změna má dopad na budoucí rozpočty. Myslím si, že obce jsou schopny absorbovat daleko více úkolů, ale vždy je k tomu nutné, ze strany zákonodárce, vytvořit finanční podmínky,“ uvedl starosta Petr Šmíd.


Podle starosty Křimova Zdeňka Vokatého zůstane vše při starém a chodníky budou uklízet sami lidé. „Konkrétně našim obcím by to problémy nepřineslo, neboť vzhledem k „obrovským“ investicím v minulých desetiletích do tohoto regionu se zde zatím nepodařilo žádné chodníky vybudovat,“ dodal sarkasticky.
Návrh zákona ještě musí projít poslaneckou sněmovnou a Senátem. Přesto už je kolem něj vedeno nemálo diskuzí.