„Je to výsměch zaměstnancům“


Některým z nich se plánovaný prodej téměř dvou tisíc bytů nezamlouvá. „V dopise se potvrdila domněnka, že ČEZ nám neprodá byty přednostně ani jako družstvu. Budeme se moci zúčastnit soutěže, ale každý nás hravě přeplatí,“ říká Jiří Fagoš, který žije v jednom z prodávaných bytů v Klášterci nad Ohří.


„Je to výsměch lidem, co tam pracovali, na jejich majetek jsme vlastně dělali. I když si vezmeme právníka a zaplatíme všechny poplatky, tak není vůbec jisté, že dům získáme,“ vysvětluje Fagoš.


Podle něho ani všichni nájemníci o koupi zájem nemají, takže by družstvo muselo sehnat peníze i na odkup jejich bytů. „Chceme bydlet, ne s byty kšeftovat,“ dodává.


ČEZ: forma prodeje se nezmění


ČEZ již dříve uvedl, že prodej formou nejvyšší nabídky je jediným možným řešením, ani po protestech nájemníků ho nepředělá. „Obecně nepředpokládáme změnu formy prodeje bytů,“ říká tisková mluvčí společnosti Soňa Hendrychová.


Nyní společnost, kterou vlastní stát, posílá nájemníkům návod, jak se zúčastnit prodeje. „Součástí dopisu byly také informace o tom, jakým způsobem lze založit družstvo nájemníků a dále časový harmonogram prodeje bytů. Dopis byl rozeslán všem nájemníkům bytů, které jsou v majetku ČEZ, a.s.“ uvádí Hendrychová.


Nájemníci chtějí protestovat


Včera dopis přišel i Janu Savincovi, který Deník na chystaný prodej upozornil. „Nestačím se divit. My založíme družstvo, půjdeme do aukce, zaplatíme všechny poplatky, dražbu prohrajeme a nic,“ říká.


Se způsobem prodeje se nechce smířit. „Obešel jsem pár domů, založíme sdružení. Budeme protestovat na náměstí i před parlament,“ sděluje Savinec. Obrátit se chce i na chomutovské poslance.


Prodej se týká bytů v Chomutově, Jirkově, Kadani a Klášterci nad Ohří.