Pro návštěvu Německa, tedy především z důvodu nákupu, mají lidé mnoho důvodů. Kurs eura je dobrý, a tak jsou ceny v německých obchodech pro Čechy výhodné. Do schránek dostávají lidé z okolí hranic už dlouho letáky saských obchodů. Před Vánoci k nim přibyly i brožury v češtině, které zvou k návštěvě Saska.

V těchto dnech se jezdí především za vánoční atmosférou. Vyhlášené jsou zejména předvánoční trhy v Drážďanech, které jsou vděčným cílem rodinných výletů. Autobusové výlety si často organizují i samotné obce v příhraničí.


„Jezdíme se ženou do Heidenau nakupovat běžně několikrát do měsíce potraviny a potřeby pro domácnost. Ve stejném obchodním řetězci jako u nás tam mají u něčeho ceny i o třetinu nižší. Nakupujeme tam prací prášky, jogurty, těstoviny, základní potraviny. Ne všechno je levnější, ale víme, pro co se vyplatí jezdit,“ řekl Jiří Suchan.


České dráhy, nejen pro tyto cesty, nabízejí i zvláštní cenové nabídky, které cestování do Drážďan výrazně zlevňují. Řada jízdenek umožňuje strávit u našich sousedů také celý adventní víkend.


Lidé jezdí do Německa nejen kvůli cenám, které větší konkurence obchodů v Německu tlačí dolů víc než u nás, ale také kvůli mnohem většímu sortimentu.


Českým obchodníkům v pohraničí tak ubývají jak čeští, tak němečtí zákazníci, kteří k nám jezdí už jen kvůli tomu, že naše obchody mají otevřeno i v neděli. Naopak němečtí obchodníci, kterým díky zákazníkům z Čech rostou zisky, mohou být spokojeni.


„V německém Realu to vypadalo jako v českém obchodě. Dá se platit korunami, české nápisy a hlavně mezi regály byla slyšet samá čeština. Lidé chodí s letákem v ruce a vše přepočítávají okamžitě na kalkulačce,“ konstatoval Martin Tlustý.


Pokud milujete sváteční pohodu tradičních vánočních trhů neláká vás na poslední chvíli ještě zajet se podívat k našim sousedům?


Atmosféra na vánočních trzích v Drážďanech je jako vždy velmi sváteční. Všude voní vyhlášené grilované klobásky a palačinky neboli creps. A k tomu hrají německé koledy. V čase adventním zde potkáte hodně Čechů, kteří často jezdí do Drážďan za nákupy. Do Drážďan se jezdí pro tradiční rukodělné výrobky: svíčky, krajky, vánoční ozdoby a dřevěné hračky ze dřeva z Krušných hor. Region ostatně zásobuje většinu adventních trhů v Německu.


Jen pro představu, pokud si budete chtít dát něco k snědku a nebo k pití, ceny pochoutek: svařák 2 dcl 51 Kč, punč 2 dcl 77 Kč, klobása 51 Kč, grog 2 dcl 64 Kč, pražené mandle 100 g 64 Kč, palačinky 51 až 154 Kč (záleží na náplni). Striezelmarktem drážďanské sváteční atrakce nekončí.


Mezi ulicemi Prager Straße a Hauptstraße leží takzvaná „vánoční míle“ lemovaná stánky, středověký kupecký spektákl se selaty pečícími se na rožni a medovinou je k vidění v renesančních jízdárnách Stallhof.


Jediný problém, na který se v Drážďanech připravte, je místo pro zaparkování.