Prodej bytů vázne.“ potvrzuje vedoucí chomutovské pobočky realitní kanceláře Malham Real Estate Marie Řehořová.


Ceny bytů více klesají hlavně v neoblíbených sídlištních lokalitách jako jsou Kamenná, Písečná a další. „Tam je opravdu pořád výrazný pokles,“ uvádí regionální manažerka Realitní kanceláře STING Dana Macháčková.


I přesto, že se byty zlevňují, je stále krize a lidé mají strach investovat. „Jeden z důvodů je i obava, že přijdou o své zaměstnání a tím nebudou schopni platit úvěry či hypotéky, spojené s nákladem bytů,“ myslí si Marie Řehořová.


Dalším důvodem bývá ale také to, že prodávající chtějí prodat za co nejvíce a kupující koupit co nejlevněji, obě strany tedy vyčkávají. „S majiteli bytů jsme v kontaktu, pravidelně je obvoláváme a snažíme se jim vysvětlit, že by měli jít s cenou dolů,“ popisuje Marie Řehořová. „Většinou majitel nemovitosti pochopí situaci a sníží cenu, někdy i o sto tisíc korun.“ Dále dodává, že v těchto případech je pak prodej bytu otázkou několika dní.


Mezi důvody, proč se byty stále hůře prodávají, je potřeba zahrnout i bankovní sektor. „Banky přijaly některá opatření a došlo také ke zpřísnění kritérií pro poskytování úvěrů na bydlení,“ vysvětluje pracovník realitní kanceláře Finosa v Chomutově Petr Kotlík.


Průměrné ceny bytů podle realitních kanceláří v Chomutově jsou 1+1 390 tisíc korun, 1+2 350 až 600 tisíc, 1+3 od 450 do 900 tisíc. Družstevní byty jsou potom o něco levnější. Za metr čtvereční se v Chomutově platí zhruba od devíti do jedenácti tisíc korun.