Průměrná cena chleba na Chomutovsku se pohybuje v rozmezí dvacet šest až dvacet osm korun. Ještě před několika týdny se dal přitom bochník pořídit zhruba o pětinu levněji.
„My jsme podražili o šest korun,“ říká Jitka Štrougalová, vedoucí potravin na Husově náměstí v Chomutově. „Nyní chleba prodáváme za necelých osmadvacet korun,“ dodává.


Podobný nárůst cen zaznamenaly i další prodejny po celém Chomutovsku. A to nejen u pečiva. Nahoru šly i další základní potraviny jako máslo a mléko. Není žádnou výjimkou, že litr mléka se prodává za dvacet korun. Samostatnou kapitolou je pak máslo. To nyní přijde i na padesát korun.
Prodejci zdražování přičítají na vrub dodavatelů a výrobců. Ti se zase odvolávají na neustále rostoucí ceny vstupů jako je mouka či nafta. Vesměs se ale všichni shodují, že vývoj cen směrem vzhůru bude pokračovat, a to se změnou sazby daně z přidané hodnoty (DPH), která u většiny potravin vzroste o čtyři procenta. Hovoří se totiž o změně sazby z pěti na devět procent.


„Ano, určitě současný stav cen není konečný,“ odhaduje Diana Zahrádková ze stejnojmenných potravin v horském městě Vejprty. „Nemyslím si ale, že se ceny zvýší jen o čtyři procenta DPH. Podle mého to bude o víc,“ předpovídá. Pokud by se měla tato prognóza vyplnit, například u chleba by se mohla cena v příštím roce vyšplhat až na třicet korun.
Podobné ceny základních potravin, jako mají nyní menší prodejci, se objevují i v supermarketech a hypermarketech. I tam je nákup bochníku chleba pod šestadvacet korun, a čtvrtkilové balení másla pod čtyřicet korun, opravdovou vzácností.