To potvrzuje regionální manažerka Realitní kanceláře STING. „Ceny bytů nejvíce klesaly o posledním čtvrtletí loňského roku. Během posledního půl roku, ceny klesly až o dvacet procent,“ říká Dana Macháčková.


Na Chomutovsku se obdobně jako v celé České republice zabrzdilo obchodování s nemovitostmi a to především s byty.


Prodávající vyčkávají, nechtějí byty zlevňovat. „Majitelé bytů moc slevit z ceny nechtějí. S cenou jdou dolů až když se jim dlouho neozve žádný zájemce,“ vysvětluje vedoucí chomutovské pobočky realitní kanceláře Malham Real Estate Marie Řehořová.


Zájemci naopak očekávají, až se ceny pohnou dolů. Poptávka po bytech je o čtvrtinu nižší. Lidé mají zájem hlavně o investici, protože v tomto regionu jsou ceny nižší než jinde v Čechách.


Vyčkávají prodejci i kupující


Další důvody ohledně nižší ceny bytů uvádí vedoucí realitní kanceláře Finosa v Chomutově Petr Kotlík.


„Hlavním problémem je, že lidé málo využívají prohlídek nemovitostí – převážně pak bytů. Každý nyní vyčkává zda a o kolik poklesnou nabídkové ceny bytů. Dalším faktorem je také obava lidí o zaměstnání a proto v tuto chvíli nedělají zásadní rozhodnutí,“ myslí si Kotlík.
Dále dodává, že do této mozaiky je třeba také zařadit i bankovní sektor. „Banky přijaly některá opatření a došlo také ke zpřísnění kritérií pro poskytování úvěrů na bydlení.“


Průměrné ceny bytů podle realitních kanceláří v Chomutově jsou 1+1 390 tisíc korun, 2+1 500 tisíc korun a 3+1 700 tisíc korun. Za metr čtvereční se v Chomutově platí zhruba od devíti do jedenácti tisíc korun.

Autorka: Pavlína Gavdunová