Město začalo nabízet startovací byty na začátku letošního roku. Nájemník mohl městský byt získat na pět let, po tu dobu by platil regulované nájemné, které je podstatně nižší než tržní.


Jednou z podmínek bylo, aby žadatelovi nebylo více než třicet let. Musel pracovat v Kadani nebo nejbližším okolí.


Ovšem očekávání radnice, že pomůže mladým rodinám, se nenaplnilo úplně. „Není o to tak velký zájem, jak jsme si mysleli,“ říká kadaňský starosta Jiří Kulhánek.


Kadaňští se tak rozhodli pro další pokus, kterým chtějí udržet mladé perspektivní lidi ve městě. Zájemce o startovací byt nebudete z něho muset odejít po pěti letech, ale až po deseti. Zvýší se i věková hranice, místo třiceti let to bude pětatřicet let. „Uvidíme, jestli se najde víc žadatelů,“ doufá starosta Kulhánek.


Pokud by ani nové podmínky nepřilákaly zájemce, bude město byty běžně dál přidělovat. Kadaň si ponechala ve vlastnictví přes tři sta padesát bytů, vyjma těch prohlášených za sociální.


Jak se postupně v průběhu roku uvolňují, nabízí je mladým. Ne všechny uvolněné, ale dvě třetiny z nich. Pokud se třeba uvolní deset bytů, sedm jich nabídne jako startovacích.


Nezájem možná způsobuje to, že mladí chtějí rovnou do vlastního. Svědčí o tom i obrovský zájem o koupi uvolněných bytů. Ty byly dříve prohlášeny za takzvané sociální, pokud je jejich nájemník opustí, město je prodá. I zde upřednostňuje lidi do třiceti let. „O ty je obrovský zájem. Teď jsme tu měli pět bytů, na každý bylo asi dvacet zájemců, i když žadatelé se dublovali,“ popisuje starosta.
Ukazuje se tak, že Kadaňáci dávají přednost koupi vlastního bytu před zvýhodněným pronájmem.