Pomoc jim slíbili všichni poslanci chomutovského regionu. V úterý poslanec Zdeněk Maršíček zaslal interpelaci ministru obchodu a průmyslu Martinu Římanovi.


V ní ho žádá, aby se směna bytů uskutečnila přijatelnějším a důstojnějším způsobem. V textu pak předkládá důvody nájemníků, zmiňuje i petici zhruba sedmnácti set obyvatel.

„Po odpovědi ministra Římana bych podnikl další případné kroky,“ uvedl Maršíček.


Případ se dostal i na program mimořádného zastupitelstva města Chomutova. V pondělí tam vystoupil poslanec a zastupitel Jiří Polanský a zařadil bod do jednání.


Město pošle dopis


„Zastupitelstvo města projednalo situaci chomutovských občanů, kterých se prodej bytů ČEZ, a.s. týká. Zastupitelé uložili primátorce Ivaně Řápkové zaslat za město Chomutov představenstvu ČEZ a.s. nabídku na bezplatné převzetí bytů v katastru města Chomutova, které chce společnost prodat,“ informoval tiskový mluvčí města Tomáš Branda.


Pokrok vítají i bydlící v elektrárenských bytech. „Je to další krok v našem postupu, je to na dobré cestě,“ doufá Jan Savinec, který na problém s prodeji bytů dlouhodobě upozorňuje.


Podle něho je dobré, že je odkazováno na podobný mostecký případ, který skončil převodem bytů na město a posléze za výhodných cen na nájemníky.
Nájemníci bytů, které jsou v majetku energetické společnosti ČEZ, dlouhodobě protestují proti jejich prodeji. Firma je chce prodat po celých vchodech a nejvyšší nabídce. Bývalí i současní zaměstnanci ČEZu, kteří v bytech bydlí, to považují za neférové jednání. Chtějí na byty předkupní právo a sníženou cenu, tak jako ostatní bydlící v privatizovaných bytech.


ČEZ trvá na svém


ČEZ trvá na tom, že jimi nabízený způsob je z právního hlediska jediný možný.
Prodej se týká asi devatenácti set bytů v Chomutově, Kadani, Klášterci nad Ohří a Jirkově. Protestní petici podepsala drtivá většina jejich obyvatel.