„Během víkendu jsme jednali s vedením ČEZu a zdá se, že by se forma prodeje těchto bytů mohla změnit,“ informoval Jiří Paroubek.

Naprostá většina bytových jednotek se nachází na Chomutovsku, současný plán energetického gigantu počítá s odprodejem bytů nejvyšší nabídce a po celých vchodech. Bydlí v nich bývalí i současní zaměstnanci společnosti a ti považují takové jednání za zradu na zaměstnancích. Chtěli by byty odkoupit přednostně a za zbytkovou cenu, tak jako nájemníci z městských bytů.

ČEZ tvrdí, že prodej touto formou je podle zákona jediný možný. Bydlícím rozeslal návod, jak si založit družstvo a zúčastnit se prodeje.

Nájemníci v tom žádnou výhodu nevidí, podle nich je přeplatí každá investiční společnost.

Do „boje“ proti postupu ČEZu se pustila řada politiků, kromě Jiřího Paroubka také například Přemysl Rabas (SZ) a další. Obyvatelé dotčených bytů také rozjeli podpisovou akci za změnu formy prodeje. Pod petici se podepsalo přes sedmnáct set lidí.

„Manžel pracoval pro elektrárnu sedmnáct let a teď? Domy nejsou roky udržované, jsou po životnosti,“ svěřila se před časem Deníku Renata Eisová z Kadaně, která žije v jednom z bytů, jichž se prodej týká.

Dosavadní postup společnosti ČEZ byl však nekompromisní.

„Představa, že by se byty stávajícím nájemníkům převedly zadarmo či za takzvanou zůstatkovou cenu, je nesplnitelná. Jako řádní hospodáři musíme vždy vycházet z tržní ceny,“ konstatoval tiskový mluvčí ČEZu Ota Schnepp.