Bursík nešel pro ostrá slova daleko.

„Navrhovat pro elektrárnu projektovanou v roce 2009 technologii akceptovatelnou v 90. letech minulého století je zcela nepřijatelné,“ říká ministr životního prostředí.


Podle ministerstva ČEZ nepoužil k řešení nejlepší dostupné technologie, což je ale povinné. „K dispozici je technologie efektivnější, která bude znamenat úsporu spáleného uhlí i snížení emisí do ovzduší,“ uvedl ministrův náměstek Aleš Kuták. Úřad chce dosáhnout toho, aby byla elektrárna účinnější. Podle odborníků z ministerstva má mít elektrárna čistou účinnost minimálně 42 %, ČEZ navrhl 38 %. Podle ministerstva by zvýšení účinnosti elektrárny znamenalo ušetření 300 tisíc tun emisí oxidu uhličitého a úsporu půl milionu tun uhlí oproti projektu.

ČEZ má jiný názor. Podle něho se zařízení musí přizpůsobit kvalitě uhlí, která bude horší. „Splníme ekologické limity, které budou v době provozu již zmodernizovaných zařízení v platnosti,“ uvedl mluvčí Ota Schnepp.

Podle něho jsou technologie pro Prunéřov ty nejlepší z dostupných na trhu. ČEZ počítá, že Prunéřov II pojede pětadvacet let, taková je asi zásoba uhlí v nedalekém lomu Libuš.


Nevyplatí se prý kupovat nové technologie, ale modernizovat ty staré. „Elektřinu z elektrárny s požadovanou účinností podle ministerstva životního prostředí by nikdo nekoupil,“ dodává mluvčí Schnepp.

Celé vyjádření ČEZu si můžete rozkliknout zde
Stanovisko ČEZu.
Stanovisko ministerstva najdete zde


Vyjádření Ministerstva životního prostředí.

Vyjádření Ministerstva životního prostředí.