Přírodní led oslabují vodní proudy, na řekách se jeho tloušťka rychle mění.


Ani několik mrazivých dnů za sebou ale nezajišťuje bezpečné sklouznutí. Led nemusí být dostatečně silný a lidem tak hrozí proboření do ledové vody a utonutí.


Nevyzpytatelné jsou hluboké nádrže. „Jsou v nich silné vodní proudy. Kvůli nim může být na některých místech led mnohem tenčí,“ upozorňuje na skrytá nebezpečná místa mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.


Mezi takové plochy patří na Chomutovsku například nádrž Kadaňský stupeň na řece Ohři. Jeho plochu bruslaři často využívají, přitom si neuvědomují, že riskují život. Podobně jako Kadaňský stupeň jsou na tom na Chomutovsku Nechranice nebo Újezd, mezi lidmi známý jako Kyjice. Na další hluboké přehrady na Chomutovsku lidé nesmějí, na vodárenské nádrže je vstup zakázán. Velmi nebezpečné jsou i zamrzlé řeky. „Tekoucí voda je hodně zrádná, na tu by se nemělo vstupovat vůbec. Nevíte, kdy se to prolomí,“ varuje vodohospodář Svejkovský.


Podle něho se síla ledu na řece může měnit velmi rychle. Odpoledne už může být situace úplně jiná než třeba ráno. „Voda, která tam teče, má teplotu samozřejmě nad nulou. Led ohřeje a rozpustí ho, jde to rychle,“ vysvětluje.


Na hluboké nádrže a řeky by lidé raději neměli vstupovat vůbec. Bezpečnější jsou mělké rybníky, tam stačí, když je teplota několik dní okolo mínus desíti.


Nejsnadnější cestou, jak se ujistit, že je led bezpečný, je vyzkoušet si jeho tloušťku. Každý může vzít kámen a kus ledu rozbít. Pokud je led kolem pětadvaceti centimetrů silný, pak by se probořit neměl.


Na vodní nádrže vstupují lidé na vlastní nebezpečí. Zabránit jim v tom nikdo nemůže. „Varování tam jsou, všichni o tom vědí. My nikomu vstup zakázat nemůžeme, je to na uvážení každého jednotlivě. My, bohužel, společně s hasiči řešíme až ten následek,“ uvedl zástupce ředitele kadaňské městské policie Jaroslav Ölveczki.