Hora Svatého Šebestiána. Křimov. Pytle s černými kostkami jsou naskládané skoro před každým stánkem. Jsou jich tu desítky, někde doplněné i o nasekané dřevo nebo dřevěné brikety. U nich většinou velké nápisy.


„Jezdím sem, když potřebuju. Vyplatí se to,“ říká německý zákazník, kterému s nákladem pomáhá mladý vietnamský trhovec. Do kufru mu složí dva velké pytle uhelných kostek, celkem sto kilo briket.


Uhlí na zátop je v Čechách výrazně levnější, čehož vietnamští obchodníci obratně využili. „Prodávají to už takhle druhý rok,“ říká starosta Hory Svatého Šebestiána Karel Hejduk. Němci z menších vesnic u hranic to mají na tržnici kousek a ušetří i desítky eur.


V chomutovském bauMaxu koupíte deset kilo uhelných briket za 65 korun, což je něco přes dvě eura. Trhovci u hranic je prodávají zhruba za stejnou cenu. V Německu však stojí desetikilový balík nejméně čtyři eura, tedy dvakrát tolik.


Kartonové tabule Vietnamců navíc vypadají, že cena za deset kilo briket je jenom jedno euro. Musíte přijít hodně blízko k ceduli, abyste viděli malinkatá číslíčka 99 (centů) dopsané k velké jedničce.


Přesto je to docela horké zboží. Jen za patnáct minut, které jsme včera strávili na šebestiánské tržnici, tu brikety nakupovali dva němečtí zákazníci.