Několik desítek pracovníků z Asie hodlá v dohledné době zaměstnat firma BOS Automotive Products CZ. V regionu je už tolik nových firem, že téměř vyčerpaly zdejší kvalifikovanou pracovní sílu.


Klášterecká firma BOS se už řadu let snaží sehnat tři desítky šiček. Podle vyjádření Kateřiny Čechové, která má v BOSu v kompetenci nábor nových zaměstnanců, sehnat tolik lidí z Chomutovska je téměř už nemožné.
„Musím říci, že na naší straně je velká snaha získat nové zaměstnance z okresu. Bohužel, zájem, s jakým jsme se setkali, byl nulový,“ uvedla Kateřina Čechová.


Firma BOS má už za sebou několik velkých náborových akcí, na kterých úzce spolupracovala s Úřadem práce Chomutov. Při jedné z nich se podařilo zaměstnat čtyři šičky, které byly po rekvalifikaci. Ani jedna z nich ale podle Čechové nevydržela ve firmě pracovat.
Obdobně to dopadlo i po nedávném Dnu otevřených dveří. Na ten sice do BOSu dorazilo pětadvacet lidí, z nich ale pouze čtyři vyplnili přihlášku, přičemž vyhlídky, že se je podaří zaměstnat, jsou opět na bodě mrazu. Po této zkušenosti se vedení firmy rozhodlo zažádat o povolení zaměstnat pracovníky z Mongolska.

„Na Chomutovsku nejsme jediní, kteří k zaměstnávání cizinců přikročili. Spíš by se dalo říci, že jsme se inspirovali jinde,“ uvedla Kateřina Čechová.
Podle Zdeňka Hejny z Úřadu práce Chomutov si ale BOS může jedno prvenství připsat. Jedná se o první firmu, u které zmiňovaný úřad nejdříve zmapoval počty nezaměstnaných a jejich možnosti dopravy ke konkrétnímu zaměstnavateli.
Tato analýza upřela pozornost na horskou oblast, kde je statisticky po Jirkovsku nejvíce nezaměstnaných lidí. Výsledek byl tristní – potřebné počty pracovníků se nepodařilo sehnat. A to i přesto, že zaměstnavatel by zajistil dopravu z jejich domovů na horách přímo před vrátnici závodu v průmyslové zóně.


Konkrétně na mongolské pracovníky padla volba z toho důvodu, že jsou velice šikovní. Mají zkušenosti se šitím sedel a podobných výrobků, přičemž BOS právě takto manuálně zaměřené zaměstnance potřebuje.
Bydlet budou v Klášterci nad Ohří, kde jim ubytování zajistí samotná firma. „Platit si jej budou ale sami. Nemůžeme zvýhodňovat jednu skupinu zaměstnanců před druhou,“ zdůraznila Kateřina Čechová.