Motoristé nyní pořídí nejkupovanější benzín za bez deseti haléřu za čtyřiadvacet korun, naftu za šestadvacet korun. Takové ceny totiž drží nevětší značky českého trhu, které mají zastoupení na Chomutovsku.


V regionu je pravidlem, že společnosti ÖMV, Shell či Benzina drží stejně vysoké ceny. Levněji než za 23, 90 korun za litr naturalu se včera dal beznín pořídit například u Agipu, kde stál 23, 60 Kč. Někde měly ceny ještě nižší, například Lukoil na Lipské nabízel bezolovnatý 95 za 22,50 korun.


Tradičně mezi čerpací stanice s nejnižšími cenami patří ta u hypermarketu Globus. Včera na ní stál benzín 22, 60 korun za litr.


U některých benzínových pump ale benzín v posledních dnech zlevnil, nárůst cen ropy byl totiž nižší než prodejci předpokládali.


Motoristé jsou na výkyvy cen pohonných hmot zvyklí. „Nějaký padesátník mě nerozhodí, jsem rád, že už benzín nestojí přes třicet korun jako dřív. Ale zdá se mi, že pumpy zlevňují pomaleji a zdražují rychleji,“ říká s úsměvem řidič David Sehnal.


Za zdražováním pohonných hmot stojí několik faktorů. „Ceny se vyvíjejí podle poptávky a mění se za prvé v závislosti na konkurenci,“ uvedla pro Deník Blanka Růžičková, tisková mluvčí společnosti Benzina. Jak dále dodala, cena benzinu a nafty závisí na nákladech, stavu zásob a velkoobchodních cenách. „Je fakt, že na burze v Rotterdamu se v poslední době výrazně zvedly ceny,“ dodala.