Aby dalo město bývalou diskotéku znovu do kupy a upravilo ji pro kulturní potřeby, bude to stát zhruba čtyři miliony korun. „Budeme se ale snažit získat co nejvíc z těchto peněz ze sponzorských darů,“ dodává rychle starosta Jirkova Radek Štejnar.


Například osvětlení by mohla dodat místní sklářská firma – Preciosa. Navíc město chce pod strop hlavního sálu umístit velký skleněný lustr. Na ten by zase mohla přispět nadace stejné společnosti.


Není to levné, ale stojí to za to


S takovým vědomím zastupitelé na středečním zasedání koupi Beltinu schválili. Za 24 milionů získají dva objekty – kromě Beltinu také sousední bývalý hotel Praha. Bez diskuze se to ale neobešlo.


Nikdo sice nevystoupil přímo proti koupi, ale hlavně opoziční zastupitelé se ošívali kvůli ceně. „Je to v době krize nutná investice? To Jirkov nemá jiné prostory pro kulturu? Třeba Červený Hrádek, umělecká škola…,“ ptal se například Jan Vaclík.


Nakonec ale převážily kladné argumenty – podobná budova v Jirkově není, o současný kulturák není zájem, na zámku nelze pořádat třeba maturitní plesy nebo koncerty jiné, než vážné hudby. „Je to krásná historická budova v centru města. Taková je k mání opravdou jen výjimečně,“ dodal k tomu Bedřich Fryč, zastupitel a šéf městských kulturních organizací.

Jak to vypadá uvnitř? Sledujte náš web

Zvenku Jirkováci znají budovu velice dobře, stojí totiž přímo v centru města, na autobusovém nádraží. Chomutovský deník se domluvil s firmou ABC Chomutov a s městem Jirkov na prohlídce vnitřních prostor bývalého hudebního klubu. Začátkem týdne vám proto na našich webových stránkách přineseme fotografie toho, jak vypadá nový jirkovský kulturní dům zevnitř.


Na dvě splátky


V rozhodování ve finanční otázce možná zastupitelům pomohl i fakt, že cenu město nezaplatí najednou. Dvanáct milionů musí složit na účet firmy do konce července, druhou až do března příštího roku. Přitom ale příjmy z pronájmu nebytových prostor půjdou už po první splátce do pokladny města. „Tím máme zajištěno, že nebudeme muset do rekonstrukce dávat tolik peněz ze svého,“ podotkl k tomu starosta.


Přestože nový jirkovský kulturák nebude rozhodně konkurovat chomutovskému divadlu, posune se rozhodně o několik tříd výš. Dosavadní kulturní dům připomíná spíš prostor pro vesnické bály a navíc je jeho provoz poměrně nákladný.


O třídu výš


Beltine by na tom měl být finančně lépe i vzhledem k tomu, že na sebe vydělává i pronájmem komerčních prostor. Zvenku je několik krámků, v sousední budově jsou kanceláře. „Pokud se to vezme za správný konec, prodělávat nebude. Já jsem přesvědčený, že provoz se dá udržet bez ztráty,“ nechal se slyšet starosta Štejnar.


V novém sále budou moci probíhat větší a hlavně reprezentativnější plesy a také koncerty, na jaké Jirkováci ve středních letech vzpomínají – Kryštof, Richard Müller, Elán…