Město poukazuje na úbytek


Město se chlubí tím, že vyhláška o regulaci automatů je účinná. Podle tiskové zprávy bylo ve městě v loňském roce evidováno osmdesát devět heren, současný počet se zastavil na dvaceti šesti.


Ještě přesněji by měly mluvit počty samotných automatů.

„Ke konci loňského roku byl počet provozovaných výherních hracích přístrojů čtyři sta osmdesát jedna. V současné době jich je sto deset,“ říká Stanislav Král s tiskového odboru města.


Počet klasických automatů opravdu klesl a od začátku roku skončilo i několik heren. Jen v ulici Revoluční, kde sídlí redakce Deníku, od ledna zmizely hned dvě.


Videoterminálů přibylo víc


Jenže ve městě přibylo několikanásobně více videoloterijních terminálů. Na toto nebezpečí poukazovali provozovatelé heren i Deník.


V roce 2007 ministerstvo financí v Chomutově evidovalo pouhých jednadvacet terminálů. Nyní jich je podle stejných statistik čtyři sta osmdesát tři. Což je víc než dvacetinásobek původního počtu. Když se čísla srovnají, přibylo ve městě téměř sto automatů.


Videoloterijní terminály spadají navíc pod ministerstvo financí a město s nimi nic nenadělá. Vedení magistrátu se brání tím, že státní úředníci přislíbili brát na vyhlášku ohled. Jenže to je jenom poloviční pravda.


Ministerstvo sice chce městům vyjít vstříc, ale v současné době nemůže. Ministerstvo totiž takový zákon teprve chystá.

„Uvědomujeme si ten problém. Do budoucna chceme, abychom tam, kde obec má vyhlášku omezující hrací automaty, nepovolovali ani videoterminály,“ řekl Deníku tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Zatím to ale nejde. „Technický pokrok jednoduše předběhl legislativu,“ říká otevřeně Jakob.


Povolení jsou na deset let


Ministerstvo chystá nový zákon, ke kterému v těchto dnech probíhá veřejná debata. Zda však pomůže i Chomutovu není jisté. Herny totiž mají na moderní automaty dlouhodobá povolení. Ministerstvo jej totiž vydalo všem na deset let. To znamená, že většina těchto automatů bude ve městě fungovat až do roku 2018.


Vyhláška hazard z ulic nedostala


Vyhláška zakázala provoz hracích automatů v centru města a na sídlištích. Jedním z cílů vvyhlášky bylo omezit hazard. To se však kvůli videoterminálům nepovedlo.


Dalším záměrem při sestavování předpisu bylo, aby sociálně slabší neutráceli finanční podporu právě v hernách. Videoterminály však z hráčů vytáhnou ještě mnohem více peněz. Do klasických automatů totiž hráči vhazují jen drobné mince. Do on - line automatů se vkládají papírové bankovky.

Glosa Josefa Duška - Tristní výsledek jedné vyhlášky

V tomhle boji jsem magistrátu fandil. Vytlačit automaty pryč z nejživějších míst ve městě, zlikvidovat tu snadno dostupnou „příležitost, co dělá zloděje (gamblera)“. To byl dobrý cíl. Jenže nepovedlo se. Možná to není úplný debakl, ale jistě je to prohra. Čert vem, jestli se to jmenuje terminál nebo automat. Přístrojů, ve kterých se dá prohrát výplata, sociální dávka, důchod nebo třeba mateřská, je teď v Chomutově víc. Na to stačí prostá matematika. A město se (tím pádem vlastně zbytečně) připravilo o několikamilionový příjem z poplatků za automaty. Hazard jede dál, ale město už z toho nic nemá. Tristní výsledek. Navíc zkalený tím, že město o tomto nebezpečí vědělo.