Podle města za to může ministerstvo financí. „To přislíbilo, že bude respektovat jednotlivé vyhlášky, ale slib nedodrželo,“ říká ekonom města Jan Mareš.

Automaty neubyly

Licence k provozování terminálů totiž vydává přímo ministerstvo, město nad nimi nemá kontrolu a ani zisky. Podle Mareše je však povolovalo neprávem.

„Trváme na tom, že většina terminálů byla povolena v rozporu se zákonem,“ tvrdí Mareš. Problém je podle něho v tom, že moderní automaty jsou v „zakázané“ zóně v centru a v nedovolené blízkosti škol.

Ministerstvo problém přiznává. „Technický pokrok předběhl legislativu, zákonná úprava je nešťastná,“ říká tiskový mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Vše podle něho vyřeší nový loterijní zákon, který však bude platit nejdříve za rok.

Mluvčí dodává, že od letošního září jsou již automaty povolovány s ohledem na městské vyhlášky a přihlíží se k vyjádření obcí.

Podle Chomutova je to však pozdě. Podle Mareše ministerstvo do září umožnilo provoz dvě stě šedesáti terminálům. Jeho jednání považuje za podraz.

Spor může skončit před soudem

Město se proti ministerským rozhodnutím odvolá. Spolupracuje s právníkem Pavlem Němcem, který se zaměřuje na herní právo. „Žádáme o vydání všech rozhodnutí na herní zařízení, potom proti nim podáme odvolání,“ přibližuje postup Mareš.

Pokud by odvolání vyšlo, museli by provozovatelé herny v Chomutově zavřít. Je pravděpodobné, že by se poté s ministerstvem soudili o zisky.

Pokud odvolání města nebude úspěšné, je připraveno se bránit i soudní cestou.