Předpis totiž zakazuje provoz výherních automatů v centru města, na sídlištích od Březenecké až po Písečnou a v některých dalších ulicích. V podstatě to znamená, že herny musí buď nakoupit za velké peníze videoloterijní terminály, na které je zatím město krátké, nebo se přestěhovat na kraj města.


„Město musí začít jednat,“ nechala se slyšet primátorka Ivana Řápková. Podle ní má drobná kriminalita živnou půdu mimo jiné právě v hracích automatech. „Někteří gambleři kradou s cílem zajistit si peníze na další hru. Kradené předměty prodávají v bazarech a zastavárnách. Jde o bludný kruh, který musíme rozetnout,“ dodala primátorka.


Vyhláška už platí od 31. března, kdy ji schválili zastupitelé. Herny tak mohou automaty využívat jen po dobu, na kterou žádaly o povolení. A většina z nich ho má jen do konce letošního června, pouze čtyři žádaly o licenci až do konce roku. Až skončí platnost současných povolení, město už hernám nové nevystaví.

Na tažení proti automatům se Chomutov vydal vloni, kdy přijal vyhlášku, kterou omezil provoz automatů pouze od 14 do 22 hodin. Někteří provozovatelé se začali bránit svérázným způsobem (více viz článek dole).


Chomutov proto ještě přitvrdil. Automaty budou moci být jen v okrajových částech města – okolo nemocnice, v Horní Vsi (vyjma některých ulic), na Černém Vrchu či na Zadních Vinohradech.


Nová vyhláška zároveň ruší časové omezení předchozího předpisu, ale pro provozovatele heren z toho žádná výhoda neplyne. Povolení od magistrátu totiž mají právě s časovým omezením a pokud budou žádat o změnu povolení, už se bude posuzovat podle nové vyhlášky – tedy ve většině případů ho nedostanou.


Vydělat na tom mohou jen herny, které leží mimo „zakázané oblasti“ – ty si mohou nyní požádat o změnu povolení a pak už se na ně nebude vztahovat žádné omezení. Těch je ale minimum a většinou jde o malé hospůdky třeba se dvěma automaty.


Jediné, co města nemohou ovlivnit, jsou videoterminály. Povolení na ně totiž vydává ministerstvo financí. Přitom na nich se dá prohrát daleko více, než na klasických automatech. Některé větší herny už je také nakoupily.


Přesto boj proti automatům nese první ovoce. Zatímco před rokem bylo ve městě 468 automatů, letos město vydávalo povolení jen na 422 přístrojů. A jejich počet po nové vyhlášce klesne ještě daleko rapidněji.

Jak herny bojují proti vyhlášce: mříže, kamery…


Když Chomutov přijal první vyhlášku, někteří provozovatelé heren se hned vytasili s taktickými manévry, jak ji obejít. Řadu zkušeností s nimi od začátku roku nashromáždili strážníci i kontroloři z ekonomického odboru.


Provozovatelé začali své objekty zamykat, přestože měli delší provozní dobu, nebo je vybavili mřížemi a elektrickými zámky. Nad vchod pak umístili malou kameru, díky které mohli zjistit, kdo do herny přichází. Když je to strážník nebo kontrolor z magistrátu, všechny automaty se rychle vypnou.
Obsluha pak tvrdí, že automaty jsou dávno vypnuté, přestože monitor je třeba ještě horký. Není výjimkou, že vedle automatu stojí roztočené pivo či popelník s hořící cigaretou, ale všichni návštěvníci sedí na baru či u stolů, a pouze se úředníkům a strážníkům smějí.


Do některých heren se městští strážníci s kontrolory nedostali vůbec. Dovnitř je totiž nikdo nepustil, přestože přes mříže bylo vidět, že v herně panuje čilý ruch. Perličkou byla malá herna s vietnamskou obsluhou, kde se všichni štamgasti před kontrolou schovali na záchodě.