Vyhláška měla zabránit dvěma věcem. Jednou z nich bylo omezit zneužívání sociálních dávek, tou druhou se měla snížit kriminalita a násilí kolem heren. Podle náměstka primátorky Jana Řeháka jsou necelé tři měsíce krátká doba na vyhodnocování. „Můj názor je, že se situace na sídlištích zklidnila, říkají to i lidé z okolí,“ sděluje Jan Řehák.


Centrum města však podle něj nezaznamenalo žádnou změnu.

„Lidé zde využívali automaty do dvacáté druhé hodiny,“ tvrdí Jan Řehák. S tím však nesouhlasí vedoucí heren, kteří díky nové vyhlášce přicházejí o tržby.


Herna v blízkosti Žižkova náměstí je na tom špatně. „Jsme před krachem. Přišli jsme o padesát procent návštěvníků a na tržbách je to stejné,“ oznamuje vedoucí této herny. „Čekáme už jen na zázrak, jestli se ještě třeba nezmění provozní doba,“ dodává.


I v jiných hernách v centru města jsou na tom podobně. „Na tržbách jsme ztratili sedmdesát pět procent,“ stěžuje si Jarmila Javorková z herny KrijCos. Přece jenom je na tom tato herna lépe. Nakoupila tři nové videoterminály, na jejichž provoz se vyhláška nevztahuje. „Zatím nejsou puštěné, zapojují nám je postupně. Pokud se vyhláška nezmění, budeme muset vyměnit všechny,“ dodává Javorková.


Videoterminály nebo on- line automaty, jak se jim říká, spadají pod ministerstvo financí. Proto jejich používání nemá město možnost ovlivnit. Magistrát už sice psal na ministerstvo, aby při udělování licencí pro tyto terminály bralo v úvahu novou vyhlášku, ale zatím to tak nevypadá.


Majitelé v řadě velkých heren nakoupili nové videoterminály a hraje se tam v klidu dál. „Vyhláška nás ovlivnila jen do té doby, než se přivezly nové automaty, teď jsme na tom stejně, ne–li líp,“ svěřuje se Petra Kubiasová. I ona ale přiznává, že spoustu heren tato vyhláška zruinovala.


Dalším místem, které vyhláška neovlivnila je casino v Riegrově ulici, tam mají otevřeno nonstop. I další herny v centru města si rychle dokupují on- line terminály a hráči na nich hrají i v dopoledních hodinách.


Problém je ale v tom, že do těchto automatů musejí hráči strkat větší peníze. „Do starých automatů se vhazují mince, do těch nových je to od stovky výš,“ potvrzuje Petra Kubiasová z baru a herny „V uličce“. Z čehož vyplývá, že ti, co jsou na hraní závislí a používají na něj peníze z dávek, na tom budou ještě hůř.


Zda se povedlo vyhláškou omezit zneužívání dávek, dosud není zjištěno.


„To vám neřeknu. Nevím jací lidé u automatů stojí a odkud peníze mají,“ říká náměstek primátorky Jan Řehák. „Po prvním čtvrtletí budou vyhodnoceny výsledky kontrol od policie a také čísla z ekonomického odboru a vyhodnotí se dopad vyhlášky. Na zastupitelstvu to pak projednáme,“ dodává.