Autobusová linka Žatec – Chomutov totiž přestane jezdit po hlavních silnicích a přes „křižovatku smrti“ nad Žíželicemi, nově bude jezdit přes tyto obce. Deníku to sdělil Petr Kvítek, starosta Žíželic.

Změnu trasy autobusové linky umožní hlavně nedávno dokončená rekonstrukce silnice mezi Hořeticemi a Hrušovany, která byla dlouhá léta kvůli ujíždějícímu svahu pod popílkovištěm tušimické elektrárny uzavřena. Nedávno byl navíc také zrekonstruován most přes potok Hutná v Hořeticích.

„V současné době zajíždí do Hořetic dva autobusy ráno a jeden odpoledne. Je to spoj Žatec – Žiželice – Hořetice – Stroupeč. Od prosince bude přes Hořetice jezdit linka Žatec – Chomutov. Spoj pojede přes den téměř každou hodinu. Lidé se tak dočkají podstatně lepšího spojení,“ uvedl starosta Žiželic, pod které Hořetice a Stroupeč spadají. Současná linka ze Žatce do Stroupče navíc zastavuje u rozcestí poblíž železničního přejezdu nad Hořeticemi, do vesnice přímo nezajíždí. Linka Žatec – Chomutov už bude jezdit přímo přes Hořetice, kde bydlí šest desítek lidí. „Plánujeme proto opravit autobusovou zastávku v Hořeticích. Je tam třeba upravit podlahu, zasklít okna a natřít kovovou konstrukci. Kvůli klimatickým podmínkám ale necháme opravu až na jaro,“ uvedl starosta P. Kvítek.

Obyvatelé Hořetic, které leží na železniční trati Žatec – Chomutov, mají k dispozici také vlakové spojení. To se netýká lidí ve Stroupči. Do této vesnice na březích řeky Ohře jezdí jen minimum autobusů – ráno dva spoje, odpoledne jeden. Obecní úřad v Žiželicích, pod jehož správu Stroupeč se stovkou obyvatel spadá, proto lidem přispívá na cesty taxislužbou. Obecní pokladna tak ušetří dvě třetiny peněz, než kdyby místo taxíku dotovala autobusovou linku. Model funguje už pět let. „Za taxi zaplatíme ročně zhruba 12 tisíc korun. Kdybychom dotovali autobusovou linku, stálo by nás to 30 až 40 tisíc korun,“ sdělil starosta P. Kvítek. Ze Stroupče do Žatce jezdí ráno kolem páté a sedmé hodiny dva autobusy, zpět jede až ve tři hodiny odpoledne. „Pro lidi, kteří jedou ráno k lékaři nebo na úřad, jede odpolední spoj příliš pozdě. V Žatci si potřebnou věc vyřídí během hodiny až dvou a pak se nemají autobusem jak dostat zpět do Stroupče,“ vysvětlil starosta.

„Funguje to tak, že lidé si u obecního zastupitele ve Stroupči koupí kartičky, které pak dají taxikáři. Zaplatí za ně stejnou cenu, jakou stojí autobus. Víme tak přesně, kolik lidí taxi využilo a zbylé náklady taxikáři pak obecní úřad doplatí,“ vysvětlil P. Kvítek. Cesta autobusem i „taxíkem“ vyjde obyvatele na 23 korun.