I když samy ještě anglicky odpovědět neumí, některým slovíčkům už rozumí a s radostí spolupracují. Při naší návštěvě v hodině hrály společně obrázkové kvarteto, tančily a zpívaly písničky.


Tak vypadá běžný den v anglické školičce „SMARTIES“, kterou otevřela soukromnice letos v lednu. Je jediná v celém Ústeckém kraji.


Ředitelka přišla s nápadem otevření jazykové školky díky pobytu v zahraničí. „Hodně jsem cestovala. Vím, jak je důležité v dnešní době umět cizí řeč. A tím, že se děti budou učit angličtinu už takhle brzy, tak se ji rychleji naučí,“ vysvětluje hlavní důvod vzniku školky Vlasta Michaela Žižková.


Děti ji ze začátku většinou navštěvují společně s rodiči. Později, až se otrkají, pak do školičky chodí samy. „Po celých šest hodin tu komunikují výhradně v anglickém jazyce formou her, naučných hraček a zážitkovou metodou,“ popisuje průběh vyučování Žižková.


Například když se učily o jídle, tak ho společně kreslily a poznávaly ho s pomocí umělých potravin.


Spokojená se službami školky je i maminka čtyřleté Jessicy, Helena Zapletalová. „My jsme tam dcerku dali ze dvou důvodů. Prvním byla cizí řeč a tím druhým výborné paní učitelky. Jessica doma už mluví anglicky. Nejenže se naučila za krátkou dobu počítat do deseti, ale také nám doma zpívá anglické písničky.“


Školka funguje buď jako doplněk klasické mateřinky, kdy jí děti navštěvují párkrát v týdnu, nebo sem docházejí pravidelně každý den od půl osmé do půl druhé. „V současné době evidujeme dvanáct dětí. Z toho k nám čtyři chodí denně,“ uvádí Žižková.


I přesto, že je cena školného nižší než ve velkých městech, rodiče si za služby připlatí. A to zhruba tisícovku na týden.


„Stanovili jsme takové školné, které budou moct zaplatit i lidé s průměrnými platy na Chomutovsku. Jsem přesvědčena, že anglická školička nabude svého smyslu, když bude moct služby nabídnout nejen dětem ze sociálně silnějších rodin. I ostatní děti mají právo na lepší budoucnost,“ dodává ředitelka.