Klášterecké městské radě už došla trpělivost. Chce vyhlášku, která zakáže pít alkoholické nápoje na veřejných prostranstvích.
Zmizet mají i prostituky
Zapovězeno bude rovněž nabízení sexuálních služeb na celém území města
Zákaz pití alkoholu se týká především míst v okolí škol a na sídlištích. „Jde o problémová místa, kde je například větší koncentrace obchodů, nebo náměstíčka na sídlištích. Samozřejmě zákaz bude platit i v zámeckém parku, lázeňské zóně a sportovním areálu,“ vyjmenovává nejznámější místa klášterecký místostarosta Stanislav Stehlík.
Zákaz začne platit nejpozději v lednu
Vyhlášku v září projedná zastupitelstvo. Podle Stehlíka by měla platit nejpozději od prvního ledna nového roku. Její dodržování bude mít na starosti městská policie.
Klášterec je jedním z dalších měst, který podobnou úpravu připravuje. Vážně o ní uvažují například radní v Jirkově. Obce si nejspíš vzaly příklad z Kadaně, kde je popíjení na veřejnosti zakázáno od poloviny května.
V Kadni se vyhláška osvědčila
A zdá se, že na opilce platí. „Problémoví lidé zmizeli z míst, ze kterých jsme chtěli, například od Kauflandu,“ říká zástupce ředitele Městské policie v Kadani Jaroslav Ölveczki. Policisté případy řeší domluvou nebo pokutou.
„Udělili jsme dvaadvacet pokut. Její výše může být sto a až tisíc korun, průměrně se pohybuje okolo dvou až tří stovek,“ popisuje Ölveczki. Podle něj mají od lidí kladné odkazy, ale našel se i jeden záporný.
Popíjející přešli na dětské hřiště u Kauflandu. Odtud je policisté vykázali kvůli rušení veřejného pořádku.
Lidé se na policii obracejí
Podle zástupce ředitele volají i lidé sami. „Lidé o vyhlášce vědí, obracejí se na nás. Hlídka není všude, ale na upozornění vždy přijedeme a případ vyřešíme,“ říká.
Podle něho je dobře, že policisté mají v rukou paragraf, který postihování obtěžujících osob umožňuje.