„Měli jsme vyhlášku už dříve, ale ministerstvo ji zrušilo,“ informuje kadaňský starosta Jiří Kulhánek. Podobně dopadl i Klášterec. „Měli jsme vyhlášku, ale doporučili nám ji zrušit,“ vysvětluje klášterecký starosta Jan Houška.


Kadaň: Jdeme do toho


V Kadani už jsou rozhodnuti o tom, že chtějí Ústí nad Labem napodobit a zavést obecně závaznou vyhlášku, která by zakazovala pití alkoholu na veřejnosti. „Projednávat by se měla na dubnovém zastupitelstvu,“ oznámil starosta Jiří Kulhánek. „Městská policie eviduje místa, která v ní zohledníme,“ říká Jiří Kulhánek. Jako příklad uvádí místo za Kauflandem.


Vyhláška by podle starosty každopádně neměla vypadat tak, že když by někdo jel například po nové in- line stezce s plechovkou piva v ruce, tak by po něm hned šel strážník.


Jirkov: O předpisu uvažujeme


„O vyhláškách se momentálně dost diskutuje. Ústeckou o pití alkoholu by bylo záhodno udělat. Musíme zpřísnit. Musíme to ale udělat, tak, aby vyhlášku nemohl nikdo napadnout. Samozřejmě každé město má jiné možnosti, například demografické,“ říká jirkovský starosta Radek Štejnar.


V Jirkově by měla podle starosty platit vyhláška zejména pro Jirkov- střed, tedy kromě zahrádek u restaurací. „Jedná se hlavně o místa před večerkami, kde se opilci opírají o kandelábry,“ upřesňuje starosta.

Kvůli tomuto problému se již v Jirkově zrušil jeden stánek Na Borku. Majitelka dostala výpověď, teď má termín, do kterého musí odejít, nebo přestat prodávat alkohol.


Vejprty: Je to spíš problém velkých


I malé město Vejprty zavedení vyhlášky zcela neodmítá. „Určitě se najde sem tam problém, kdy někdo pije na veřejnosti. Zatím jsem ale neřešila, že by se na mě někdo obrátil s nějakou stížností, nebo s tím že by to bylo pro někoho neschůdné. Myslím, že je to problém spíše velkých měst,“ popisuje situaci ve Vejprtech starostka Jitka Gavdunová.


Ve Vejprtech L ještě k jednání o vyhlášce nedošlo. „Určitě to ale bude předmětem jedné z budoucích rad,“ ujišťuje Jitka Gavdunová.


Chomutov: Ne


Na otázku zda- li město Chomutov uvažuje následovat Ústí nad Labem ve vyhlášce, která zakazuje pití alkoholu na veřejnosti, odpověděl již dříve tiskový mluvčí města Luboš Mizun jednoznačně „ne“. Přitom primátorka Ivana Řápková v městských novinách píše, že město považuje za svoji povinnost ochraňovat slušné lidi před opilci.


Klášterec: Letos chceme jednat


V Klášterci ještě není to, že se vyhláška zavede, úplně stoprocentní. „Pokud bude trend pití alkoholu na veřejnosti pokračovat, tak se přidáme. Letos bychom o tom chtěli jednat,“ uvedl starosta Jan Houška.


Vyhláška musí být přesná


Aby obecní vyhláška platila a ministerstvo vnitra k ní nemohlo mít výhrady, musí obsahovat několik důležitých bodů.


Hlavně v ní musí být přesně vymezená místa, kterých se zákaz týká. Musí být přesně vyjmenovány ulice, či plochy. Z toho vyplývá, že vyhláška nemůže platit celoplošně pro celé město. To byl doposud asi nejčastější problém, kvůli kterému byly podobné vyhlášky rušeny.