Babybox je umístěn na poliklinice vedle vchodu na dětské oddělení. Na druhé straně schránky je příjmová ambulance tohoto oddělení, kde jsou dvacet čtyři hodin denně přítomny sestry. V případě, že někdo vloží do babyboxu miminko, rozezní se v příjmové místnosti i na oddělení jednotky intenzivní péče alarm. Kromě toho ještě prostor babyboxu kontrolují sestry videotelefonem­.

Ovládání babyboxu je snadné. Nad schránkou je navíc ještě trojjazyčný návod. V případě že svítí zelená kontrolka může být babybox použit. Nejprve se zmáčkne červené tlačítko, kterým se uvolní klika babyboxu. Pak už stačí jen dvířka otevřít a dítě do něj vložit. Ihned poté se rozsvítí červená kontrolka, která značí že byl babybox použit a rozezvučí se alarm.

Přestože děťátko v babyboxu nemá setrvat příliš dlouho, je schránka dostatečně prostorná, vytápěná na 28°C a větraná.
Myšlenka zprovoznění druhého babyboxu na Chomutovsku přišla zcela spontánně. Režisér Jiří Strach, který chce v Chomutově v příštích letech natáčet celovečerní film, se při společné schůzce s primátorkou města Ivanou Řápkovou mezi řečí zmínil o babyboxu. „Když jsem se o něm zmínil, paní primátorka se toho hned chopila a slíbila, že sežene peníze,“ popisuje první kroky vedoucí ke vzniku chomutovského babyboxu Strach.

Od myšlenky k vybudování neuplynula dlouhá doba. Stačily jen dva měsíce. Původně se přitom počítalo s tím, že schránka bude fungovat až od ledna příštího roku.

Rychlá realizace myšlenky se odvíjela od rychlého zisku potřebných peněz. Podle patrona chomutovského babyboxu Jiřího Stracha se dokonce podařilo chomutovské primátorce překonat rekord. „Doteď držel rekord v sehnání celého obnosu pardubický primátor. Tomu se to podařilo za pět minut. Paní primátorka ho o dvě minuty překonala,“ říká Strach. „Sehnat finanční prostředky bylo celkem jednoduché. Myslím, že právě proto, že jsou peníze určeny pro dobrou věc,“ míní primátorka.

Největší balíkem peněz, čtvrt milionem korun, přispěly Severočeské doly. Padesát tisíc pak uvolnilo město ze svého rozpočtu. Krajská zdravotní a.s. potažmo Nemocnice Chomutov pak finančně pokryla stavební úpravy potřebné k instalaci boxu a bude nadále pokrývat provozní náklady.

Přestože v republice není ještě babybox zcela bežný, Chomutovsko je na tom dobře. První babybox v ústeckém kraji byl zprovozněn v kadaňské nemocnici 1. června 2007. V chomu­tovském babyboxu tak můžou končit nechtěná novorozeňata z celého kraje.

Při slavnostním zprovoznění babyboxu nám řekli:

Jiří Strach–patron
Jak se zrodila myšlenka vybudovat babybox v Chomutově?
Zrodila se tak, že jsme přijeli s panem scnáristou Kopeckým za paní primátorkou přesvědčovat jí o tom, že tady chceme točit nějaký film. Protože jsem takovým pomocníkem nadace pro babyboxy, tak jsem mezi řečí řekl, že by bylo dobré v Chomutově, který babybox neměl, babybox postavit. Chomutov je do jisté míry trošku náhoda. Takhle to zkouším v každém městě, kam přijedu, když hovořím s důležitými lidmi, kteří mají šanci něco ovlivnit, tak jim tuto myšlenku podsouvám.

Ivana Řápková– primátorka
Proč se město rozhodlo myšlenku babyboxu podpoři?

Myslím si že město Chomutov, které je spádovou obcí i pro okolní města, by mělo mít babybox. Protože babybox je zařízení, které může zachránit dětský život. Pokud zachrání i jeden jediný život, tak jeho účel bude naplněn.

Petr Hossner– ředitel nemocnice
Proč nemocnice s umístěním babyboxu souhlasila?

Myslím si, že babybox by mohl být klidně v každé nemocnici. Doposud byl v kraji jen v jedné. Určitě si myslím, že je to prospěšné. I kdyby měl babybox zachránit jenom jeden jediný život za svoji existenci, tak se to vyplatí.